Salı, Ağustos 16, 2022

Uyku Hapları Zararlı Mı?

uyku hapları zararlı mı

Uyku hapı, uyumakta sıkıntı çeken insanların sıklıkla tercih ettiği, tablet ilaçlardır. Doktor kontrolünde alındığında kişinin sıkıntısını hafifletmekte yararlı olan bu ilaçlar, arkadaş tavsiyesi ya da insanların kendi akıllarından alındığında yarardan çok zarara neden olarak kişinin başka yönlerden sağlığını kaybetmesine neden olur.

Uyku hapları, uzmanlar tarafından da çok tercih edilmeyen ilaç türleridir. Yapılan son araştırmalara göre kullanılan bu ilaçların kimi zaman kanser, kimi zaman ise karaciğer hastalıklarına neden olduğu bilimsel olarak açıklanmıştır. Bunun için uyku hapı kullanımında dikkat edilmesi gereken kurallar iyi bilinmeli ve buna göre ilaç kullanımı yapılmalıdır.

Uyku hapı kullanımında hapın cinsi ve dozuna göre değişmeyen belirli kurallar yer alır. Bu kuralların başında mutlaka doktor kontrolünde alınması, yavaş yavaş doz yükseltilmesi ve bırakma aşamasında da yavaş yavaş bırakılması gelir. Genel olarak 6 aydan kısa süreli kullanımı uygun olmayan bu ilaçların dozu ve kullanım süresi, kişiden kişiye değişir ve buna uzman doktorlar karar verir.

Uyku Hapı Kullanmadan Uykuya Dalmak

Sağlık konusunda yararı kadar zararının da olduğuna karar verilen uyku haplarının kullanımındansa, uzmanlar ilk olarak hap almadan uyku düzeni sağlanmasını uygun görürler. Bunun için bir kaç basit kurala uyarak 1 hafta süre ile deneme yapılması, tüm kurallara uyulması halinde hala uyku düzeni sağlanamaması durumunda ilaç kullanımına başlanması uygun görülür.

sağlıklı uyku için yapılması gerekenler

Kolay uykuya dalmak için uyulması gereken kurallar, en kısa biçimde, aşağıdaki şekilde maddelendirilebilir.

  • Uyku vaktinden en az 2-3 saat önceden kendinizi dinlenmeye alın. Aşırı aktiviteden, kafeinden ve uyku kaçıran her tür hareketten uzak durun.
  • Yatak odasını sadece uyumak için kullanın. Çalışma, yemek yeme ve televizyon izleme alanınız farklı olmalı.
  • Uykunuz geldiğinde yatağa girin ve mümkün olduüunca aynı saatler olmasına dikkat edin.
  • Tatil günleri de olsa sabahları hep aynı saatte kalkılmalı.
  • Gün içinde yeteri kadar bedensel hareket yapılmalı.
  • Rahat bir yatak ve loş ortamda uykuya dalınmalı.
  • Uyku üzeri stres yaratacak her türlü konudan uzak durulmalı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz