Perşembe, Ağustos 18, 2022

Gastrite İyi Gelen Gıdalar Nelerdir?

Antioksidan Zengini Gıdalar

Antioksidan bakımından zengin gıdalar, mide inflamasyonunu azaltabilir ve problem çıkma olasılığını düşürürler. Açık renkli taze meyve ve sebzelerde en iyi antioksidan kaynaklarını bulabilirsiniz. Bunlar arasında soğan, sarımsak, kabak, dolmalık biber, yeşil yapraklı sebzeler, enginar, kuşkonmaz, kereviz, dereotu, deniz sebzeleri, zencefil, zerdeçal, orman meyveleri ve elma yer alıyor.

Probiyotik Gıdalar

Probiyotik yani faydalı bakteriler, sindirim sistemindeki zararlı bakterileri kontrol altında tutarlar ve bu sayede bunların gastrit ve ülsere sebep olmasına engel olurlar. Turşu, kombu çayı, yoğurt ve kefir (eğer rahatsızlık vermiyorlarsa) sağlık üzerinde ciddi etkilere sahiptir. Bu ürünler inflamasyonları azaltır, bağırsak hareketlerini yönetir, besin alerjilerine verilen reaksiyonları kontrol altına alır ve pek çok diğer faydayı da sunarlar.

Sarımsak

Pişmiş veya pişmemiş sarmısak tüketimi, binlerce yıldır mide bağırsak problemlerinde tavsiye edilen şeydir. Zira sarımsak doğal bir anti-inflamatuvardır ve antibiyotik özellikleri de mevcuttur. Bazı uzmanlar onun zararlı bakterilerin bile gelişmelerine engel olduğunu belirtiyorlar.

Meyan, Dereotu ve Anason

Meyan kökü, dereotu ve anason, anti-inflamatuvar, anti-diyabetik, antioksidan, anti-tümör, antiseptik ve antiviral özellikler göstermektedirler. Dolayısıyla bu ürünleri toplu halde içeceklerinize katmak ve tüketmek, gastrit belirtilerinin bastırılmasında yardımcı olacaktırlar. Ancak hali hazırda çeşitli ilaçlar kullanıyorsanız önce doktorunuza bir danışmalısınız.

Lifli Gıdalar

Bol lifli beslenme düzeni sindirim problemlerinde genelde en işe yarar şeylerden birisidir. Yüksek lifli diyetler takip edenlerin mide ülseri risklerinin %60 daha az olduğunu gösteren çalışmalar da mevcut.

Sağlıklı Yağlar ve Proteinler

Sağlıklı yağ ve proteinler, mide duvarını tamir edebilir ve sindirim problemlerini ortadan kaldırabilirler. Bunun için organik olarak üretilmiş et ve et ürünlerini tüketebilir, balık tüketimini arttırabilir ve hindistan cevizi veya zeytinyağı, avokado, tereyağı gibi ürünleri tüketebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz