Pazartesi, Ağustos 15, 2022

Bebek Yıkanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

bebek yıkama

Banyo, bebeklerin en rahatladıkları, başlangıçta ağlasalar bile zaman içinde en keyif aldıkları yerdir. Genellikle suyla oynamayı seven bebekler için banyo, günün sonuna gelindiğini söyleyen bir uyarıcı haline de gelebilir. Bebekler için doğdukları dönemde gece ve gündüz ayrımı yoktur. Dolayısıyla hangi uykunun uzun, hangisinin kısa olması gerektiği konusunda bir fikirleri olması beklenemez. Başlangıç aşamasında bu sizin de öğretebileceğiniz bir şey olmadığı için, akşam olduğunu ve uyunması gerektiğini belirtecek bir set koymak doğru bir yaklaşım olabilir.

Banyo hem rahatlatır hem de uykuya dalmasını sağlar.

Bunun için banyo yaptırmak, günün sonunun geldiğini bebeğe anlatmak için son derece faydalı bir yoldur. Gün boyunca uyuyup uyuyan, emerek ya da beslenerek yorulan bebeğinize gece uykusu zamanının geldiğini göstermek için yapılacak bir banyo, aynı zamanda onu rahatlatacağı için daha huzurlu bir uykuya dalmasını da sağlayacaktır.

Güvenlik önemli

Banyoyu çok daha keyifli hale getirmek ve aynı zamanda bu süreci mümkün olduğunca güvenli kılmak için yapabileceğiniz önemli unsurlar söz konusu. Bunlara dikkat ederseniz, çok daha rahat bir banyo süreci yönetebilirsiniz. Banyonun eğer varsa penceresini ve kapısını mutlaka kapatın ve içerideki ısıyı bebeğinizin üşümeyeceği bir seviyeye getirin. Suyu önceden açarsanız, banyonun ısısı suyun sıcaklığıyla yükselebilir. Bebeğinizi duşun altına sokmayın.

Çünkü duştan ya da musluktan akan suyun sıcaklığı ani olarak değişebilir ve bebeğinizin yanması ya da ani soğuma nedeniyle üşümesiyle sonuçlanabilir. Doğru yöntem, bir tas ya da maşrapa ile başından su dökmektir. Bebeğinizi yıkarken kullandığınız sabunun bebeklere özel yapılmış, parfümsüz ve hipoalerjik olması gerekir. Yetişkinler için kullanılan şampuan ya da sabunların bebeklerde kullanılması doğru değildir.

Lif tercihi

Bebeğinizi yıkamak için ne kullanmanız gerektiği konusunda farklı tavsiyelerle karşılaşacaksınız. Ancak öncelikle tercih edilmesi gereken annenizden kalma lif değil, yeni doğanlar için özel üretim yumuşak sünger ya da yumuşak kumaş olmalı. Bebeğinizi yıkamak için tutarken öncelikle onu ensesi aşağı bakacak şekilde, sırt üstü konumlandırmanız gerekir.

Avcunuz ona bakacak şekilde kolunuzu düz tutun, ve elinizle ensesi ve başını destekleyin. Bebeğinizin göz kenarlarını temizlemek için yapmanız gereken dezenfekte edilmiş göz pamuk topları kullanmaktır. Eliniz ya da daha çok kulaklarda kullanılan çubukları kullanmak doğru bir yaklaşım olmayacaktır.

Kurulama

Bebeğinizi onun canını yakmadan kurulamak önemlidir. Bunun için kullanmanız gereken yumuşak bir havludur. Ancak havluyla acele şekilde kurulamak yerine, mermerşahi (tülbent ile patiska arasında ince bir tür pamuklu kumaş) kullanarak ıslaklığını almak, sonrasında havluyla yumuşak şekilde kurulamak daha doğru bir adımdır. Bebeğiniz banyoda huysuzlanır ve ağlamaya başlarsa, geri adım atmadan bebeğinizi yıkamaya devam etmeniz gerekir. Banyo konusunda travmatik bir deneyim olmaması için yıkamaktan vazgeçme eğilimi, ebeveynler için yeni sorunları da beraberinde getirebilir.

Pudra

Onu yıkadıktan sonra pudra sürme konusu, özellikle büyükanne ve büyükbabalardan gelen önemli taleplerden biridir. Aslında bebek pudrası kullanmak, bebekler açısından belirli durumlar haricinde zararlı olabilir. Toz pudra nefes alma sorunlarına yol açabileceği gibi, onun hassas cildi için de zararlı olabilir.

Göbek bağı

Yeni doğan bebek yıkanırken, göbek bağına dikkat etmek gerekir. Bağın kuruması için en doğrusu fazla ıslanmadan durmasıdır. Bu nedenle göbek bağı düşene kadar elinizi bağın üzerinde tutacak şekilde yıkamanız daha doğru olabilir. Eğer göbek bağı veya olduğu bölge kirlendiyse, su ve yenidoğan sabunu ile yumuşak şekilde yıkayabilirsiniz.

Yıkama sonrasında ise bu bölgenin iyice kuruduğundan emin olun. Bebeğinizin göbek bağı düşene kadar onu bir küvet ya da bebek yıkama leğeninin içine sokmamanız gerekir. Bağ düştükten sonra rahatlıkla onu istediğiniz yerde yıkayabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz