Çarşamba, Ağustos 10, 2022

Avokadonun Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

avokadonun faydası

Lezzetli tadıyla severek tüketebileceğiniz bu meyve A, B1, B2, B3, B6, C, E ve K vitaminlerine sahiptir. Ayrıca magnezyum, demir, fosfor, potasyum, çinko ve kalsiyum minerallerine sahip olması avokadoyu oldukça faydalı ve birçok hastalığa iyi gelen bir meyve haline getirmektedir. Üstelik 100 gram avokado sadece 145 kalori değerine sahiptir.

Yaraları İyileştirir

Vücudumuzun iç ve dış tüm dokularında meydana gelen yaraların tedavi edilmesine yardımcı olmaktadır. Hücrelerin korunmasını ve yenilenmesine sağlamaktadır.

Kabızlığı Giderir

Sindirim sistemini hızlandırıcı etkisi sebebiyle idrar sökücü görevi görmektedir. Bu sayede kabızlık sorunu çeken kişilere iyi gelmektedir.

Kolesterolü Düşürür

Doymamış yağ asitleri yönünden zengin bir besin maddesi olması sebebiyle hem kolesterolün yükselmesine engel olmakta hemde kolesterolü düşürücü yönde iyileştirici etki göstermektedir.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

İçeriğinde güçlü antioksidanlar bulunmaktadır. Bu sebeple vücudun bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara sebep olan serbest radikallerle mücadele etmesini kolaylaştırmaktadır. Bu sebeple çeşitli kanser türlerine karşı da koruyucu görevi görmektedir.

Antitoksin Etki Gösterir

Vücudumuzda ve kanımızda zamanla zehirli toksin maddeler birikerek hem çeşitli hastalıklara sebep olmakta hemde daha hızlı şekilde yaşlanmaya sebep olmaktadır. Avokado kanda ve hücrelerde bulunan toksin maddeleri temizleyici özelliğe sahiptir. Bu sayede vücudun hastalıklara karşı direncini arttırmaktadır. Ayrıca kanda bulunan toksin maddeler temizlenince vücutta taşınan oksijen miktarı artmaktadır. Bu sayede solunum yolu rahatsızlıkları ve damar hastalıkları son bulmaktadır.

Kalp Sağlığını Korur

Kalp damarları zamanla sigara kullanımı vb. sebeplerden dolayı tıkanmaya başlamaktadır. Ayrıca damarlarda sertleşme görüldüğü için kalp krizi riski artmaktadır. Avokado yemek damarlardaki sertleşmeyi gidererek kan basıncının yani tansiyonun yükselmesine bağlı görülen krizleri engelleyicidir. Ayrıca damarlarda oluşan tıkanıklığı da giderici özelliğe sahiptir.

Cilt Sağlığına Faydalıdır

Nemlendirici ve yangı giderici özelliği sayesinde sedef rahatsızlığında ve egzema hastalığında avokadonun yağı ciltteki lekelerin temizlenmesine yardımcı olmaktadır.

Kansızlığa İyi Gelir

Yüksek demir mineraline sahip bir besin maddesi olduğu için kansızlık yani anemi rahatsızlığını giderici özelliğe sahiptir. Anemi gelişim dönemlerinde, hamilelikte ve yaşlanmaya bağlı olarak görülen bir sağlık problemidir. Üstelik kansızlık tedavi edilmediğinde birçok ciddi rahatsızlığı ve hastalığa sebep olabilmektedir. Ayrıca avokado kandaki alkali seviyesinin korunmasını sağlamaktadır. Vücutta kırmızı kan hücrelerinin üretimini arttırıcı yönde de fayda sağlamaktadır.

Ruh Sağlığına Faydaları

Avokadoda mutluluk hormonu olarak nitelendirilen seratonin bol miktarda bulunmaktadır. Bu sebeple depresyon vb. psikolojik rahatsızlıkların kısa sürede atlatılmasına yardımcı olmaktadır. İçeriğinde bulunan potasyum sayesinde ise tüketen kişilerde dinç ve kendini iyi hissetme duygusu oluşturmaktadır. Bu sayede depresyon belirtisi olarak görülen rehavet ve uyuşukluğu da gidermektedir.

Böbrek Taşı Düşürmeye Faydaları

Böbrek taşı rahatsızlığı olan kişiler bu meyvenin yaprağından faydalanabilirler. 1 bardak kaynar suyun içine 1 yemek kaşığı kadar avokado yaprağı atıp 7-8 dakika demlenmesini bekledikten sonra içebilirsiniz. Bu sayede böbrek taşlarının dökülmesine yardımcı olacaktır.

Avakadonun kilo verme ve zayıflamaya etkisi varmı?

Etkili kilo kaybı için beslenmenizde mutlaka kulanmanız gereken bir besindir. Meyve hem diyetiniz için yardımcı olurken sağlık yönünden de sizi destekliyecektir.

Özellikle, iyi kolesterol düzeyi artar vücut yağ ile mücadele ederek metabolik sendrom riskini azaltır. Kardiyovasküler sistemde yüksek kan basıncı, yüksek kan şekeri, obezite var ise normal sevilyelere çeker.

Metabolik sendrom hastalığı bulunanlar mutlaka tüketmelidir.

Avokado Yağının Faydaları

Avokadonun yağı bitkisel ürün satan marketlerde bulunmaktadır. Bu ürün derinin üstüne masaj yapar gibi yedirilmektedir. Bu yağ cildin kuruluğunu giderici özelliğe sahiptir. Cildin daha güzel ve canlı görülmesini sağlamaktadır. Ayrıca birçok güneş kreminin, koruyucu kremlerin va şampuanların yapımında avokado yağı kullanılmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz