Pazar, Ağustos 14, 2022

Zihinsel Problemli Çocuklar

zihinsel problemli çocuklar

Zihinsel problemli çocuklar

Çocuklarla iletişim kurmak, yetişkinlerle iletişim kurmaktan oldukça zordur. Zihinsel problemli çocuklar ile ilgilenirken onların da aslında çocuk oldukları asla unutulmamalıdır. Bu çocukları farklı bir kategoriye koyarak eğitmeye çalışmak, iletişime geçmeye çalışmak ve bunu belli etmek onları çok daha fazla üzecektir. Evet bu çocukların diğer çocuklardan farklı yönleri vardır ancak en temel de bu çocukların bakımı da diğer çocuklarda olduğu gibi özenli olmalıdır.

Zihinsel problemli çocuklar ile ilgilenirken yapılması gereken en temel şey sevgidir. Onlarla ilgilenildiğini ve onların sevildiğini bu çocuklara hissettirmek, onların çok daha başarılı olmasını ve istenilen şeyleri çok daha kolay anlayarak yapmalarını sağlayacaktır. Bu çocukların ilgiye çok fazla ihtiyaçları vardır. Bundan dolayı yaptıkları en küçük başarıyı bile ödüllendirmeniz gerekir. Yapılacak olan bu ödüllendirme ile çocuk çok daha şevkle bir şeyleri yapmaya çalışacaktır.

Zihinsel Problemli Çocuklarla İletişim

Zihinsel problemli çocuklarla iletişime geçerken önyargısız olmak gerekir. Çünkü bu çocuklar hayret edilecek kadar yüksek bir yüzeyde insanların onlara karşı hissettikleri duyguları anlarlar. Ve bu duygulara karşılık olarak tepki gösterirler. Yani onlara önyargılı yaklaşırsanız onlardan alacağınız tepki de aynı şekilde olacaktır.

Kimi zihinsel problemli çocuk bazı şeylere aşırı tepkiler verebilir. Bu tepkileri yok saymak yerine anlamaya çalışmak gerekir. Örneğin kendisine dokunulması karşısında çok büyük rahatsızlıklar duyan bir çocuğa dokunmanız büyük tepkiler almanıza neden olur. Bu tepkileri değiştirmesi için ısrarla dokunmaya çalışmanız ise ona faydadan çok zarar verecektir. Ve çocuğun sizden hızlı bir şekilde uzaklaşmasına neden olacaktır.

Pek çok zihinsel problemli çocuğun birbirinden farklı sıkıntıları bulunur. Bu çocukların ailesi ise bu sıkıntıları tam anlamıyla anlayamaz ve dolayısıyla bu çocuklar kendilerini anlatamadığı için rahatsız olurlar.

Böyle bir durum oluştuğu zaman yapılacak şey psikolojik danışmanlık hizmetimizden yararlanmak olacaktır. Bu çocukların var olan sıkıntılarının giderilmesi ve çocuk ile ailenin birbirini anlamasına, aile bağlarının kuvvetlenmesine yardımcı olacak terapiler bulunmaktadır. Böylelikle çocuğunuzda ummadığınız güzellikte gelişmeler oluşacak ve hayata atılması sandığınızdan da kolay bir hale gelmeye başlayacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz