Pazar, Ağustos 14, 2022

Zencefilin Zararları Nelerdir?

zencefilin zararları nelerdir

Her ne kadar bu makalemiz zencefilin zararı var mı, yan etkileri olabilir mi gibi olumsuz soruların cevaplarına ayrılmışsa da, zencefilin pek çok faydası olduğunu baştan belirtmiş olalım. Zencefildeki çeşitli maddeler bulantıyı azaltır, sindirim sistemini rahatlatır ve iltihabı gidermeye yardımcı olur. Geleneksel tıpta zencefil kalp hastalıklarında, mide sorunlarında ve iltihaplı sağlık sorunlarında başlıca bitkisel çözümlerden biri olmuştur.

Yemeklere zencefil eklemek ya da zencefil çayı demlemek, bu bitkinin yararını görmek için en kestirme yollardan bazılarıdır. Genellikle de bu tip bir zencefil desteğinin pek bir yan etkisi görülmez. Yine de hemen her bitkisel reçetede olduğu gibi, zencefil içeren bitkisel reçete ya da alternatif tedavi yöntemleri de bazı sorunlara yol açabilir.

Hamilelere, bebek emzirenlere, kalp ya da şeker hastası olanlara ve safra taşı sorunu bulunan kişilere zencefil çayı ve diğer zencefil destekleri önerilmez.

Zencefil Kanama Riskini Artırabilir

Zencefil kan dolaşımını harekete geçirir ve kan pıhtılaşmasını önleyerek, kan akışını hızlandırır. Eğer kanama faktörünü içeren bir rahatsızlığınız varsa ya da kan pıhtılaşmasını önleyen ilaçlar alıyorsanız zencefil kanama oluşması riskini arttırabilir.

Kanama söz konusu olabileceği örneğin hamileliğin son haftalarında zencefil çayı içilmesi önerilmez. Ayrıca ameliyat olacak kişilerin ameliyata yakın günlerde yine zencefil tüketmemesi önerilir. Ameliyattan en az iki hafta önce zencefil tüketimi sonlandırılmalıdır.

Zencefil İştahı Kesebilir

Fazla kilolu kişiler üzerinde yapılan bazı araştırma sonuçları zencefilin iştahı kestiği ve toklu hissini arttırdığı gözlemlenmiştir. Bu sonuçlarda, zencefilin mutluluk hormonu olarak da adlandırılan, serotonin hormonu üzerindeki etkisinin rol oynadığı düşünülür. Henüz kesin olarak kanıtlanması için daha fazla araştırmaya ihtiyaç olsa da, kilo almaya çalışanların zencefilin iştah kesebileceği olasılığının farkında olmaları daha iyi olur.

İlaçlarla Etkileşim

Bitkiler söz konusu olduğunda sadece zencefil için değil, pek çok bitkisel destek ürününün veya bitki çayının dikkatli şekilde tüketilmesi gerektiğini sık sık dile getiriyoruz. Bitkiler tamamen zararsız değildir çünkü bitkilerde de çeşitli etkin maddeler vardır. Bu maddelerin fazlası her zaman yan etkiye neden olabilir.

Zencefil söz konusu olduğunda, bitkinin kan dolaşımı üzerindeki etkisinden söz ettik. Dolayısıyla kanı incelten ilaçlar kullanıyorsanız (örneğin aspirin gibi) bu durumda zencefil ilaçla birlikte tüketildiğinde yan etkiye neden olabilir.

Zencefil kan şekerini ve tansiyonun düşürebilir; bu nedenle diyabet ilaçları veya tansiyon ilacı kullananlar düzenli olarak zencefil çayı içmeyi düşünenler ilk olarak doktorlarına danışmalıdır.

Sadece ilaçlarla değil sarımsak, zerdeçal, ginseng ya da ginkgo biloba gibi bitkilerle yan yana geldiğinde de zencefil kanama riskini arttırabilir.

Önerilen Miktar

Çok fazla tüketildiğinde zencefil mide yanması, ishal ya da mide bozulması benzeri yan etkilere neden olabilir. Bu nedenle de sindirim sorunu yaşayanların fazla miktarda zencefil tüketmemeleri, en azından ilk olarak doktorlarıyla görüşmeleri gerekir. Günde bir iki bardak zencefil çayının normal şartlarda herhangi bir yan etkiye neden olması Bazı tıp merkezlerinin önerdiği miktar, günde 4 gramdan fazla zencefil tüketilmemesi şeklindedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz