Pazartesi, Ağustos 8, 2022

Zencefilin Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Ülkemizde genellikle yemeklere tat katması amacıyla kullanılan zencefil Dünya’nın her tarafında aynı zamanda bir şifa kaynağı olarak tüketilmektedir. Çünkü zencefil başta sindirim ve hazımsızlık sorunları olmak üzere mide rahatsızlıklarında ve kalp hastalıklarının tedavisi amacıyla dahi kullanılmaktadır. Ayrıca sabunlarda ve kozmetik ürünlerde de cildimize olan faydaları sebebiyle kullanılmaktadır. Bu yazıda zencefilin tüm faydalarına ve hangi rahatsızlıklara iyi geldiğine ayrıntılı değineceğiz.

Mide Bulantısını Giderir

Hamilelik dönemlerinde bayanlar yoğun şekilde mide bulantısıyla karşı karşıya kalmaktadırlar. Bu dönemde mide bulantısı için çeşitli haplar veya ilaçlar tüketmek yerine güzel bir zencefil çayı içmeleri midelerinin bulantısını tamamıyla giderecektir. Çayı yerine kapsül halinde veya tablet şeklinde zencefil içerikli ürünler kullanmak mide bulantısını kesme konusunda daha etkili olsa da bu ilaçları kullanmadan önce doktorlarına danışmaları gerekmektedir. Sonuç olarak hem kendisi hemde bebeği için mide bulantısına karşı en faydalı çözüm yolu doğal zencefil çayı olmaktadır. Ayrıca toz zencefil yemek yolculuk sırasında araç tutmasından kaynaklanan mide bulantısını da engelleyici özelliğe sahiptir.

İltihap Önleyicidir

İltihap önleyici ve iltihabı temizleyici denildiğinde insanların aklına ilk olarak antibiyotik ilaçlar gelmektedir. Oysa bu şifalı bitkide gingeron denen bir madde bulunmaktadır. Bu madde çok güçlü şekilde iltihabı temizleme ve önleme etkisi göstermektedir. Özellikle romatoid artrit ve osteoartrit gibi iltihaplanmaya bağlı ağrı oluşumu gösteren hastalıkların tedavisi sürecinde bu bitkiyi tüketmek veya çayını içmek iltihapların temizlenerek ağrıların yüksek oranda dinmesine yardımcı olmaktadır.

Hangi Kanserlere İyi Gelir?

Kolon Kanseri

Yapılan araştırmalar sonucunda zencefil takviyeli ürünler tüketmek bağırsak yollarında ve rektumda görülebilen hücre yapı değişimlerini durdurabilme özelliğine sahiptir. Ayrıca bu besin maddesi sindirim sisteminde meydana gelebilecek kanser tümörlerinide engelleyici özelliğe sahiptir. Kanser yapıcı tümörlerin büyümelerine engel olarak kolon kanserini engelleyici özelliğe sahiptir.

Yumurtalık Kanseri

Biraz önce bahsettiğimiz gingeron maddesi sadece iltihap temizleyici olmayıp aynı zamanda yumurtalık kanserine sebep olabilen hücrelerin sayısının azalmasını da sağlamaktadır. Aynı zamanda yumurtalık kanseri oluşumuna sebep olan tümörlerin küçülmesini ve yok olmasını sağlamaktadır.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirmektedir

Kış aylarında sıklıkla karşılaştığımız grip ve soğuk algınlığı rahatsızlıklarında terlemenin tedavi edici özelliğe sahip olduğu herkes tarafından bilinmektedir. Zencefil çayı içmek vücuttaki terleme miktarını arttırıcı özelliğe sahip olduğundan dolayı kış hastalıklarından çok kısa sürede kurtulmanıza yardımcı olmaktadır. Bu sebeple doğal bir bağışıklık sistemi güçlendirme etkisine sahiptir.

Boğaz Ağrısına İyi Gelir

Çeşitli hastalıklar sebebiyle karşılaştığımız boğaz ağrılarından kurtulmak için zencefilden yardım alabiliriz. Yapmanız gereken 1 su bardağı sıcak su kaynattıktan sonra içine 3 dilim zencefil atıp 6 dakika demlenmesini sağlamaktır. Ardından ılık şekilde içerek boğaz ağrınızdan kurtulabilirsiniz. İsterseniz bu karışıma doğal tatlandırıcı olması sebebiyle tarçın veya balda ekleyebilirsiniz.

Kas Ağrılarına İyi Gelir

Zencefilden hazırlayacağınız merhemi spor yaptıktan sonra veya ağır bir iş sonucu ağrı oluşan kaslarınıza sürerek kas ağrılarınızı dindirebilirsiniz. Zencefil merhemi hazırlamak için yapmanız gereken 5 çay kaşığı toz zencefili çok az suyla karıştırıp merhem haline getirdikten sonra ağrının görüldüğü kaslara sürüp 15 dakika bekletmek olacaktır. Bu uygulamayı 2 gün yaptığınızda ağrılarınızdan kurtulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Buhur Yağının Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Buhur öz yağının sağlık yararları; antiseptik, dezenfektan, büzücü, gaz giderici, sikatrizan, sindirim, diüretik, adet söktürücü, balgam söktürücü, yatıştırıcı, tonik ve yara iyileştirici özelliklerine bağlanabilir....