Çarşamba, Ağustos 10, 2022

Zencefilin Faydaları Nelerdir? Çayı Nasıl Hazırlanır?

Botanikteki adı Zingibar officinale olan zencefil, uzakdoğu ülkelerinde yetiştirilen bir kültür bitkisidir. Zencefil ana vatanı tropik ülkeler olan toprak altında rizom dediğimiz sürünücü bir gövdeye sahip bitkilerdir. Bitkinin kullanılan kısımları bu rizomlardır. Bunlar kurutulmuş halde veya taze halde de yurda getirilir ve kullanılabilir. Zencefilin biraz batıcı ve keskin bir lezzeti vardır.

Zencefilin iki  önemli özelliği var. Biri ana vatanı olarak kabul ettiğimiz tropik bölgelerde çok farklı şekillerde kullanılmasıdır. Anavatanında  hemen hemen her rahatsızlığın giderilmesinde zencefil kullanılır. Ama bizim ülkemizde daha ziyade vücudu ısıtmak ve sindirim bozukluklarını gidermek için kullanılmaktadır. Bunun için kuru olan rizomlar da kullanılabilir, sulu olan rizomlar da kullanılabilir.

Örneğin soğuk algınlığında kuru veya taze olan rizomlardan iki dilim alınarak demlenir. Demlendikten sonra süzülerek içilebilir. Keskin, batıcı tadın önüne geçmek için bal ile tatlandırabilirsiniz. Bu şekilde gayet etkili bir soğuk algınlığı ilacı elde etmiş olursunuz. Eğer taze elde etmek istiyorsanız zencefili mutfakta toprakta da yetiştirilebilir. Bu şekilde istediğiniz zaman elinizin ulaşabileceği yerde elde etmiş olursunuz. Yaklaşık olarak ektikten sonra 15 gün içerisinde ektiğiniz zencefil iki misli boyuna erişir. Gerektikçe topraktan çıkartıp uç kısmını dilimleyip tekrar toprağa dikebilirsiniz.

Besin Öğeleri: Zencefil içerisinde üç tane esas etken madde bulunmaktadır. Bunlar zingiberol, gingerol ve shogol. Bu maddeler zencefilin şifa olmasının altında yatan ana maddelerdir. Taze zencefil kuru zencefile oranla daha zengin bileşime sahiptir. Taze zencefilde kalsiyum, fosfor, demir, B ve C vitamini mevcuttur.

Zencefil Nerelerde Kullanılabilir?

Zencefil genellikle çayı yapılarak, yemeklere katılarak ya da börek ve keklere tat katmak için kullanılabilmektedir. Ne şekilde kullanılırsa kullanılsın zencefil sağlayacağı faydalardan ödün vermemektedir.  Uyarıcı ve gaz söktürücü özelliği vardır. Mide ve bağırsak rahatsızlıklarına iyi gelir. Kabızlığa iyi gelir. Her türlü bulantıya karşı başarılı sonuçlar vermektedir. İdrar sökücü özelliği sayesinde vücuttaki toksinleri uzaklaştırır.

Kanın vücuda kolaylıkla dağılmasını sağlar. Kanı sulandırır. Bu nedenlerde kanın ulaşamadığı durumlar olan donma ve ısınmayan organların ısınmasında faydalıdır. Kısacası ısıtıcı özelliği bulunmaktadır. Soğuk algınlığı ve gripte vücuda desktek verir.

Astım ve öksürüğe karşı faydalıdır. Balgamı söker. Beyni canlandırır, hafızayı açar. Zencefil içerisindeki bir etken madde ile romatizmal hastalıklarda ağrının azaltılmasına ve iyileşmesine katkıda bulunur. Zencefil aynı zamanda güçlü bir afrodizyaktır. Kan dolaşımını artırdığı için baş ağrılarında destek verici olarak kullanılabilir.

Yumurtalık kanseri ve korektal kanser türlerinde hekim önerisi olarak kullanılmaktadır. Kanser oluşumunu ve oluşmuşsa önlenmesini sağlamaktadır. Vücuttan iltihabın atılmasına yardımcı olur. Uyku sorunları olanlar için birebirdir. Zencefil, kalp kaslarının kuvvetlenmesine neden olur. Araştırmalar,  karaciğer ve kandaki kolesterol seviyesini düşürdüğünü bildirmektedir.

Zencefil Çayının Faydaları

Üst solunum yolu enfeksiyonlarında etkilidir. Soğuk havalarda bedeni ısıtır. Balgam söktürücü özelliği vardır. Akciğer hastalıklarına karşı faydalıdır. Sigaranın verdiği zararları gidermeye yardımcı olmaktır. ( Bu etki için sigara kullanmayı bırakmak gereklidir. )

Bağışıklık sistemini güçlendirici özelliği vardır. Mide – bağırsak gazlarının giderilmesine yardımcı olur. Zayıflamaya yardımcı olarak kullanılır. Kan dolaşımının hızlandırılmasında yardımcıdır. Hafızayı güçlendirmeye yardımcıdır. Kanser önleyici özelliği vardır.

Zencefil Çayı Hazırlanışı

Kurutulmuş zencefil bir parça zencefil kökü 250 ml suda 3-5 dk kaynatılır. Günde 2 -3 fincan tüketilebilir. Toz zencefil bala karıştırılarak kullanılır. Zencefil taze olarak da tüketilebilir.

Önemli Not: Zencefilin bilinen hiçbir yan etkisi yoktur. Sadece günde 4 gramdan fazla alınmamalıdır. Bebeklere verilmemelidir. Çocuklarda kullanım yetişkinlerin üçte biri kadar olmalıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz