1903’te Çankırı’da doğan yazar, 2 Aralık 1992’de İstanbul’da vefat etti. İlk ve ortaöğrenimini Çankırı’da tamamladıktan sonra Ankara Orta Muallim Mektebine girdi. 1920 tarihinde bu okuldan mezun olduktan sonra bir müddet, ilkokul Öğretmenliği görevinde bulundu.

Çeşitli sınavları geçtikten sonra Kastamonu Lisesi’nde Türkçe ve Edebiyat öğretmenlikleri yaptı. Yine aynı okulda Müdür Yardımcılığı ve Müdür Vekilliği görevlerinde bulundu. Yazar daha sonra İstanbul Kabataş Lisesi’nde görev yapmaya başladı. Bu okulda görev yaptığı yıllarda İstanbul Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünü bitirdi. Hayatının ilerleyen yıllarında Alman Lisesinde ve Galatasaray Lisesinde Edebiyat Öğretmenliği yaparak 1969 yılında emekliye ayrıldı.

“Zeki Ömer Defne” Edebiyatımızdaki Yeri

             Şair 20’li yaşlarından itibaren şiir yazmaya başlamıştır. Zeki Ömer Defne’nin Mûsikî isimini taşıyan ilk şiiri, Çankırı’da basılan Halk Yolu gazetesinde yayımlandı. İlk şiirinden sonra edebiyat alanında yazı yazmaya devam eden şairin şiirleri, Sanat ve Edebiyat, Çınaraltı, Hareket, Şadırvan, Ün, İstanbul, Çağrı ve Edebiyat Dünyası gibi dergilerde yayımlandı.

            Şiirlerini genel olarak hece vezninde yazar şair tabiat, vatan, millet ve aşk temalarını işledi. Şairin ilk eğitimlerini Çankırı, Ankara ve Kastamonu gibi Anadolu’nun el değmemiş şehirlerinde almış olması şiirlerine yansımıştır. Çünkü eserlerini incelediğimizde milli nazım şeklimiz olan hece ölçüsüne bağlılık ve vatan millet gibi insanımızın yüreğine temas eden konuları işlediğini görüyoruz.

          Ayrıca şair, bu eserleri oluştururken destanlardan da istifade etmiştir. Bunun yanı sıra şairin şiirlerinde, yine yaşadığı coğrafyanın etkisi ile Halk Şiiri geleneğinden de yararlandığını görmekteyiz.

        Şairimizin en önemli özelliği Anadolu’yu şiirlerinin ana teması yapıp bu eksende tanınmasına vesile olan yurt güzellemeleri yazmış olmasıdır. Şair hayatının önemli bir bölümünü Anadolu’da geçirdiği için Erzurum, Eğin, Ilgaz, Isparta, Bursa, İstanbul, Konya il ve ilçelerini çeşitli özellikleriyle bizlere tanıttı.

          Zeki Ömer Defne sağlam bir anlatıma sahip olduğu gibi yine güçlü bir duyarlılığa sahiptir. Şair, yazmış olduğu kitaplarını 1970’lerden itibaren kitaplaştırmaya başlamıştır.

“Zeki Ömer Defne” Eserleri

  • Denizden Çalınmış Ülke
  • Sessiz Nehir
  • Kardelenler
  • Ilgaz
  • Orta Anadolu
  • Ziller Çalacak

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz