Zayıflatan Bitkiler Nelerdir?

339
zayıflatan bitkiler

Zayıflamak istiyorsanız bu işin mucizevi bir yolu olmadığını bilerek işe başlamalısınız. Pek çok farklı etkeni değerlendirip ardından sizin için en ideal olduğunu düşündüğünüz zayıflama yöntemini seçmeniz gerekiyor. Gün içerisinde ne kadar hareket ettiğiniz, sağlık durumunuz (örneğin tiroit bezi yetmezliği kilo vermeyi olanaksız hale getirebilir) ya da çalışma saatleriniz gibi kilo vermenizi etkileyen faktörleri göz önünde bulundurmalısınız.

Zayıflatan Bitkiler

Zayıflatan bitkiler ise ancak, dengeli bir beslenme ve düzenli egzersiz benzeri şartları yerine getirdikten sonra size zayıflama sürecinde yardımcı olabilir.

Bugün piyasada satışa sunulmuş olan pek çok bitkisel zayıflama hapı ya da çayı, ne yazık ki tüketicileri yanıltan tanıtımlarla ortaya çıkıyor ve gerçek olamayacak vaatlerde bulunuyor. Üstelik bu ürünler bilinçsiz şekilde kullanıldığında, diyelim ki çabuk sonuç almak adına fazla fazla tüketildiğinde karaciğer gibi vücudun hayati organlarına zarar verebiliyor. Bu durum ne yazık ki çoğu kişinin ‘bitkisel‘ sözcüğünü ‘zararsız’ sözcüğü ile eş anlamlı görmesinden kaynaklanıyor. Oysa bitkisel ürünlerin de çok ciddi yan etkileri olabilir.

Her şeyden önce bazı bitkisel destek ürünlerinin ambalajlarında ürünün neler içerdiği tamamen yer almıyor. Dolayısıyla farkında olmadan sağlığınıza zarar verebilecek maddelere maruz kalma riskiniz doğuyor. Bitkilerin veya bitkisel ürünlerin içerisinde de uyarıcı, kafein ya da efedrin gibi birbirleriyle ya da kullandığınız ilaçlarla etkileşime geçerek ölümcül riskler doğurabilen kimyasal maddeler bulunabileceğini unutmayın. Bu kimyasal maddeler özellikle tansiyon, kalp ve sindirim sistemi üzerinde yan etkilere neden oluyor.

Peki, durum böyleyse zayıflamak için bitkilerden nasıl faydalanacağız? İlk olarak eğer zayıflamak için bitkisel tablet veya çay gibi destek ürünleri kullanmak istiyorsanız mutlaka bir doktora veya beslenme uzmanı gibi konuyla ilgili bilgi sahibi uzman kişilere danışmanız gerekiyor. Sadece reklam veya tanıtımlardan yola çıkarak kendi kendinize, özellikle de tanımadığınız firmalardan, bu tip ürünler satın alarak kür uygulamamalısınız.

İkinci olarak da daha çok beslenmenizle ilgili yapacağınız değişikliklerde metabolizmayı hızlandıran veya yağ yakmaya yardımcı olan ya da iştah kesen bitki ve baharatları yemeklerinize katarak da zayıflatan bitkilerden yararlanabilirsiniz. Şimdi bakalım bu bitkiler hangileri?

Yeşil Çay

Yeşil çayın içerisinde bulunan antioksidanlar metabolizmayı hızlandırarak kilo verme sürecinde işinize yarayabilir. Metabolizmanın hızlanması vücudun daha çabuk yağ yakması anlamına gelir. Gün içerisinde sıcak içecek olarak yeşil çayı tercih edebilirsiniz. Ancak unutmayın ki sadece yeşil çay içmek, egzersiz yapmayıp yeme alışkanlıklarınızı değiştirmemişseniz yağ yakmanıza yardımcı olamaz.

Keten Tohumu

Omega-3 yağ asitleri zengini olmasıyla sağlığınızı korumaya yardımcı keten tohumu ayrıca tokluk hissini uzatarak da diyetinizde size destek olabilir. Keten tohumunda müsilaj denilen bir madde bulunur ve bu madde keten tohumlarının suda genişlemesini böylece midede tokluk hissini arttırmasını sağlar. Günde bir yemek kaşığı keten tohumunu havanda döverek yoğurda ya da salatanıza katarak tüketebilirsiniz. Tohumlar dövüldüğünde müsilaj adlı maddenin etkisi artacaktır.

Tarçın

Doğu kültürüne has bir baharat olarak kabul edilen tarçın neyse ki bizim ülkemizde her an elimizin altında. Tarçın sayesinde kan şekeriniz ve insülin seviyeniz dengede kalır ve böylece tatlılara daha kolay hayır diyebilirsiniz. Üstelik açlığınızı da bastırır. Ayrıca tarçın vücut ısısını yükselterek metabolizmayı da hızlandırır.

Sarımsak

Sarımsağın sağlığımız için mucizevi olarak nitelendirilen faydaları olduğunu biliyoruz. Kalp sağlığı, bağışıklık sisteminin güçlenmesi ya da soğuk algınlığının kolay atlatıllması dediğimizde sarımsak hep öne çıkar. Sarımsaktaki alisin adlı madde açlığı bastırıp metabolizmayı hızlandırarak özellikle bel bölgesindeki yağlanmaya karşı işe yarar görünmektedir. Haftada bir iki diş çiğ sarımsak tüketerek sarımsağın faydasını görebilirsiniz.

Kırmızı Biber

Cayenne biberi ya da acı kırmızı biber genel olarak kilo vermeye yardımcı bitkiler arasında yer alır. Acı biber hem metabolizmayı hızlandırır hem de sindirimi düzenler. Acı ve baharatlı yiyecekler ağızda tükürük üretimini hızlandırarak sindirimin daha hızlı çalışmasını sağlar. Acı da vücut ısısını yükselterek metabolizmayı canlandırır.

Kara Biber

Söz biberden açılmışken kırmızı biber gibi kara biber de içerdiği piperin maddesi sayesinde hem metabolizmanın daha hızlı çalışmasını hem de vücudun daha hızlı yağ yakmasına yardımcı olur. Kara biber, yağ yakmayı hızlandırması dışında vücutta yeni yağ hücreleri oluşmasını da zorlaştırarak zayıflamaya yardımcı olur. Ancak sırf kara biber ektiniz diye yağlı ya da yüksek kalorili yiyecekleri daha çok tüketemezsiniz. Bunun yerine yine düzenli ve sağlıklı beslenmeye devam ederken baharat olarak da bolca kara biber kullanmayı tercih etmelisiniz.

Limon

Vücudunuzda örneğin işlenmiş gıdalar yüzünden fazlaca asit birikmişse vücudu bu asitlerden arındırmanız gerekir. Çünkü vücutta biriken asitler yağ yakmanızı yani kilo vermenizi engeller. Hatta son günlerde epey ses getiren ‘alkali‘ diyeti de bu prensibe dayanır.  Vücudu asitlerden temizlemenin yolu bolca su içmekten geçer. Ancak suyun asitleri daha kolay ve çabuk şekilde temizlemesini istiyorsanız bolca limon tüketmenizde fayda var. Limonun toksinlerden ve asitlerden arınmanızı sağlaması için bir bardak suya limon sıkabilir ya da bolca limon sıkarak salatalarınızı tüketebilirsiniz.

Zencefil

Hem sindirimi düzenleyen hem de metabolizmayı hızlandıran bitkilerden bir diğeri de zencefildir. Üstelik kalorisi de oldukça düşüktür. Keskin tadı nedeniyle zencefili öyle kendinizi doyuracak kadar bol tüketemezsiniz belki ama zencefil çayı ya da salata veya çorbalara ekleyeceğiniz bir parça zencefil rendesi ile de bu şifalı bitkinin nimetlerinden yararlanabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz