Yüz Germe İşlemleri Uygulama Ve İyileşme Süreci

30
yüz gerdirme

Yüz Germe

Ritidektomi olarak da adlandırılan yüz gerdirme, yapılan en yaygın estetik işlemlerden biridir. Adına rağmen, tüm yüzdeki yaşlanma belirtilerini yok etmez. Bu işlemde; likle yüz ve boyunda liposakşın fazla deri ve yağ alınarak, alttaki kas ve bağ doku sıkılaştmlarak ve kalan deri gerilerek daha genç görünümlü yanak ve boyun kontürleri (hatlan) yaratılır. Genel (yağ emme) ile birlikte uygulanır. Bu, cerrahların daha küçük insizyonlar (kesiler) yapmalarına ve geleneksel cerrahi işlemle oluşturabileceklerinden daha hoş yüz kontürleri (hatları) oluşturmalarına olanak sağlar.

Yüz germe; alındaki kırışık­lıkları, göz çevresindeki çizgileri ya da torbaları yok edemeze bile, yüzün tamamındaki yaşlanma etkilerini ortadan kaldırmak için kaş kaldırma ve gözkapağı germe ameliyatlanyla birlikte uygulanabilir.

Yüz germenin daha genç görünmenizi sağlayabilece­ğini fakat yüzünüzü orijinal haline döndüremeyeceğini ya da görünümünüzü tamamen değiştiremeyeceğini anlamanız önemlidir. Ayrıca, yüz germenin, yaşlanmanın yüzünüzde yarattığı etkileri yavaşlatabileceğini fakat yaşlanma etkilerini durdurmadı­ğını anlamanız da önemlidir. Bu işlem genellikle 5 ila 10 yıl sonra tekrarlanabilir.

Yüz germe ameliyatına aday ideal kişiler, yüz ve boyun derisi sarkmaya başlamış ancak cildi hâlâ elastikiyetini tam kaybetmemiş ve kemik yapısı belirgin olanlardır. Yüzünü gerdiren çoğu kişi, 40’lı, 50’li ya da 60’lı yaşlarındadır; ancak, daha yaşlı kişilerde de yüz germe başarıyla uygulanabilir.

Uygulama

Bu ameliyat genellikle birkaç saat sürer. Bir polikliniğin cerrahi biriminde ya da bir hasta­nenin ameliyathanesinde yüzü uyuşturmak için lokal anestezi  ile uykunuzu getir­mesi ve rahat hissetmenizi sağla­ması için intravenöz sedasyon (sakinleştirici ilaçlar eşliğinde) kullanılarak yapılabilir. Bazı cerrahlar genel anestezi kullanmayı tercih ederler. İnzisyonların (kesilerin) yeri ve ameliyatta izlenen sıra yüz yapınıza ve cerrahınızın amaçlan ile tekniğine bağlıdır. Daha küçük insizyonlar (kesiler) yapabilmek için bazen endoskopik teknikler kullanılır.

İyileşme Süreci

Eğer hastanedeyseniz, yüzünüz gevsek bir şekilde sarılır ve birkaç saat ya da bir gece hastanede yatarsınız. Drenler ve sargılar 2 gün içinde çıkarılır ve dikişler 3 ila 7 gün sonra alınır. Yüzünüz birkaç hafta morarmış (çürük), solgun ve şişkin görünebilir. Dokto­runuz, bacaklarınızda kan pıhtı­ları oluşmasını önlemek için ameli­yattan sonra kalkıp dolaşma­nızı isteyecektir fakat 4 ila 6 hafta boyunca eğilmemeli ve yorucu aktiviteler yapmamalısınız. Yoğun morarma (çürüme) ve şişme 2 ya da 3 hafta sürebilir ve yanaklarınız ile boynunuzdaki uyuşukluk 6 aya kadar devam edebilir.Doku zedelenmesine neden olabilen hematom (deri altın­daki kan dolu şişkinlik) oluşabilecek ciddi komplikasyonlar arasın­dadır.

Diğer komplikasyonlar; yüz hareketlerini kontrol eden sinirlerin (genellikle geçici olarak) zedelen­mesini, enfeksiyonu, skarlaşmayı (iz oluşumunu) ve (sigara içen kişilerde daha sık görülen) derinin geç iyileşmesini içerir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz