yumurtlama dönemi

Yumurtanın ortaya çıkması her ay halinden iki hafta önce meydana gelmek ile birlikte birçok kadın bir sonraki adetlerinin zamanını tam olarak bilmediklerinden yumurtlamanın zamanını da tam olarak kestirmekte güçlük çekerler. Bazal vücut ısısını birkaç ay ölçerek bir kadın yumurtlama zamanını yaklaşık olarak hesaplayabilir. Bazıları o sırada şiddetli ağrı duyarlar. Bir çoğu da yumurtlama sırasında cinsel isteklerinin arttığını ifade ederler. Bu olay yumurtlama gününde kızışan hayvanlarda iyi bilinir.

Vajinadaki salgı doğal olarak asittir, fakat yumurtlama zamanında hafif alkali olur. Vajinadaki asitliği ölçerek bir kadın yumurtlama zamanını saptayabilir. Bu da turnusol kağıdı ile yapılabilir.

Yumurtlama sırasında, alkalin fosfataz denilen enzim önemli derecede azalır.Henüz pratik olmamakla birlikte serviksteki sümüksü mukus maddesinde alkalin fosfatazın belirlenmesini kendi kendine yapabildiği takdirde ,her kadın kendi yumurtlama zamanını saptayabilecektir. Bu mukus bütün ay boyunca değişikliklere uğrar. Ayhalinden hemen sonra az ve koyudur.

Yumurtlama yaklaşırken onla yüz kat artar, ince ve kaygan olur. Buna ıslak dönem denir ve birçok kadın bu değişikliği kolayca hisseder. Bu da yumurtlamanın başka bir belirtisi sayılabilir.

Östrojen düzeyi dorağa uğraşıp da yumurtlama olduğunda, serviksteki mukus değişiklikleri en yüksek düzeyine varır. Geliştirilmekte olan ovutimer adında yeni bir aygıt, yumurtlama zamanını servisteki mukus değişikliklerini okumak yoluyla saptayabilecektir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz