Salı, Ağustos 16, 2022

Yumurtlama (Ovulasyon) Testi

yumurtlama

Yumurtlama testi ne işe yarar? Ovulasyon testi ne zaman yapılır ? Gebelik testi nasıl yapılır? Yumurtlama testi sonrası ne zaman cinsel ilişkiye girmek gerekir? Yumurtlama testi, gebe kalmak isteyen, bebek sahibi olmak isteyen anne adayları için çok önemli bir konudur. Gebelik oluşması için ilk şart sağlıklı  bir yumurta ve bunu dölleyecek spermin varlığıdır. Bu yüzden hamile kalmak için ne zaman cinsel ilişkiye girmeliyim sorusunun cevabı çok önemlidir.

Hamile kalmak istiyorum, gebe kalmak için ne zaman cinsel ilişkiye girmeliyim? 

Hamile kalma şansınızı artırmak için, yumurtlamanın olduğu günlerde cinsel ilişkiye girmeniz gerekir. Genellikle adetin 12. , 14. , 16. ve 18. günü girilen gün aşırı düzenli ilişkiler yumurtlamayı (ovulasyon) yakalamada en uygun günler olduğu bilinmektedir. bu günlerde cinsel ilişkiye girmek, gebe kalma ihtimalini yükseltmektedir. Genellikle yumurtlama beklenen adet gününden 14 gün önce oluşur.

Yumurtlama (ovülasyon) testi nasıl çalışır?

Yumurtlama testi, Luteinizan Hormon (LH) seviyesinin yükselmesini tespit ederek çalışır. LH-pikini (ovülasyondan önceki gün ve ovülasyon günü) takip eden ilk 24-36 saat içinde cinsel ilişkiye girildiğinde  hamile kalma olasılığı en yüksek seviyededir.

Düzensiz adet periyodunda Yumurtlama (ovülasyon) testi ne zaman yapılır?

Ya da adet döngünüz 28 günde bir ise yumurtlama testine başlama günü, 12. gün olacaktır. Test sonucunda pozitifi, yani yumurtlama işaretini görene kadar her gün yeni bir test uygulamanız gerekir.

Düzenli Adet Döngüsünde Yumurtlama (ovülasyon) testi ne zaman yapılır?

Öncelikle adet döngünüzün süresini belirlemeniz önemli. Bu süre, adet kanamanızın ilk gününden bir sonraki adet kanamanızın başlamasına kadar geçen gün sayısıdır. Eğer adet döngünüzün süresi düzensizse son 3 ay içindeki en kısa adet döngünüzü seçin. Mesela, adetiniz 25 günde bir oluyorsa, son adet kanamanızın başlamasından itibaren sayın ve 9. günde yumurtlama testi yapmaya başlayın.

Yumurtlama (ovülasyon) testi nasıl yapılır?

Bir kaba aldığınız idrarınızdan test çubuğuna idrar pipeti ile beş damla kadar damlatın.
5-6 dakika kadar bekledikten sonra, test çizgisi kontrol çizgisiyle eşit veya ondan daha yoğun belirginlikteyse hamile kalmaya en uygun periyot demektir. 

Test çizgisi görünmezse veya kontrol çizgisinden daha az belirginlikteyse henüz hamile kalmaya en elverişli zamanda değilsiniz demektir.

Test sonucu 5 dakika içinde değerlendirilmelidir. Pozitif sonuç birkaç gün boyunca aynı kalsa da negatif sonuç hatalı bir pozitif sonuca dönüşebilir.

Yumurtlama (ovülasyon) testi koruyucu amaçlı kullanılabilir mi?

Hayır, 72 saat olan spermin ömrünü ve yumurtlama riskini tam belirleyemeyeceğiniz için koruyucu olarak kullanılamaz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz