Yumurtayı Çatlatmadan Haşlama Yöntemleri

74
yumurtayı çatlatmadan haşlama

Bir Besin Mucizesi: Yumurta

Anne sütünden sonra besin içeriği bakımından en zengin besin olduğu bilinen, insan metabolizmasının ihtiyacı olan tüm besinleri bünyesinde barındıran bir yiyecektir yumurta. Her besin gibi fazla tüketiminin zararlı olduğunu bir kenara bırakırsak, doğal üretilmiş ve doğru pişirilmiş yumurtanın faydaları saymakla bitmez. Az ya da çok bilinen bu özelliklerinden dolayı da mutfaklarımızın vazgeçilmeyen besinlerinden biri olma özelliğini de daima korur.

Yumurtanın Faydaları

Zengin protein içermesi, sindirilebilirliğinin yüksek olması, A,B,D,E vitaminlerini içermesi, gözlere, kemik gelişimine ve diş sağlığına olumlu etkisi, enfeksiyonlara karşı koruması, tok tutma hissinden dolayı zayıflamaya yardımcı olması, sindirim sistemini güçlendirmesi, bağışıklığa katkı sağlaması, demir ve çinko gibi mineraller taşıması gibi saymakla bitmeyen faydaları bulunan yumurta, adete doğanın insanlığa sunduğu mucizevi bir yiyecektir.

yumurtayı çatlatmadan haşlama

Yumurtayı Çatlatmadan Haşlamak

Yumurtayı tüketmek için en çok kullanılan pişirme yöntemi haşlamaktır. Çatlatmadan yumurta haşlamanın püf noktaları da elbette ki vardır. Haşlanmış yumurta seviyorsanız, ancak kabuğuna zarar vermeden pişirmek istiyorsanız, aşağıda sıraladığımız çatlatmadan yumurta haşlamanın püf noktalarına dikkat etmenizde yarar vardır:

  • Öncelikle yumurtaların taze olduğundan emin olun.
  • Haşlamadan 30 dakika önce yumurtaları buzdolabından çıkarın.
  • Dilerseniz haşlama suyuna bir tatlı kaşığı sirke ilave edin.
  • Pişireceğiniz kabın içine ters çevrilmiş bir fincan tabağı koyun. Çatlamaları önlediğini kendi gözlerinizle göreceksiniz.
  • Haşlanırken suyun içine 1 veya 2 adet kürdan koymak da çatlatmadan yumurta haşlamanın püf noktaları içerisindedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz