Perşembe, Ağustos 11, 2022

Yüksek, Normal ve Düşük Tansiyon (Kan Basıncı)

tansiyon

Kan Basıncı – Tansiyon

Kan basıncınızın (tansiyonu­nuzun) seviyesi sağlığınızı büyük ölçüde etkiler. Yüksek kan basıncı (tansiyon); kalp hastalığı, felç (inme) ve diğer ciddi hastalıklara yakalanma riskinizi arttırır.

Kan basıncınızı (tansiyonunuzu) sınıflandırmak için doktorlar ya da diğer sağlık uzmanların, siz en az 5 dakika sakin bir biçimde oturduktan (istirahat ettikten) sonra iki ya da daha fazla kez ölçülen tansiyonu­nuzun ortalamasını alırlar. Örneğin; kan basıncınız bir seferinde 135/85 mmHg; diğer seferinde de 145/95 rnmHg olarak ölçülmüşse, ortalama kan basıncınız (tansiyonunuz) 140/90 mmHg’dir.

Aşağıdaki tabloda gösteril­diği gibi, 120/80’den düşük olan bir kan basıncı (tansiyon) -daha sonra değineceğimiz gibi, çok düşük olmadıkça- “normal” olarak değerlendirilir. Kan basıncı (tansi­yonu) normal olan kişiler, kalp hastalığına yakalanma ya da felç geçirme (inme inmesi) riski en düşük olan kişilerdir. “Öncü hiper­tansiyon” kategorisinde yer alan ‘ kişilerin hipertansiyona yakalanma riskleri bir hayli artmıştır ve bu riski azaltmak için yaşam tarzlarını değiş­tirmeleri gerekir.

Yaşam tarzında yapılan agresif değişikler bazen ilaç tedavisine duyulan gereksi­nimi ortadan kaldırabilse de, Evre-1 hipertansiyonu olan kişilerin genel­likle ilaç tedavisine gereksinim­leri vardır. Evre-2 hipertansiyonu olan kişilerin ise yaşam tarzlannda değişiklik yapmanın yanı sıra ilaç tedavisine de gereksinimleri vardır.

80/50 mmHg’nin altında olan kan basıncı (tansiyon), kendisini sağlıklı hisseden bir kişide çok sıra dışı bir şeydir ve böylesine düşük bir kan basıncı (tansiyon) genel­likle bir hastalık belirtisidir. Bu kadar düşük bir kan basıncı yeterli miktarda kan, oksijen ve besin maddelerini beyne ve vücudun diğer bölümlerine pompalayamayabilir.

Beyin, kan dolaşımı yavaşladı­ğında ya da durduğunda en çabuk hasar gören organdır. Kendini hasta hisseden bir kişide düşük kan basıncı (tansiyon): dehidrasyon (su kaybı), kanama, zayıf kalp fonksi­yonu ya da tedavi edilmesi gereken bir enfeksiyonu işaret edebilir. Acil tıbbi müdahale gerekir.

130 ü a 139’a 85 ila 89 mmHg aralığında bir ölçüm “yüksek/ normal” olarak değerlendirilir ve bazen daha sık olmakla beraber her yıl kontrol edilmesi gerekir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz