Perşembe, Aralık 2, 2021

Yeşil Çayın Faydaları Nelerdir?

Gün geçtikçe bitkilerin vücudumuza yeni yararları ortaya çıkıyor. İnsanlar ise bu yararları keşfedip, daha sağlıklı yaşama yoluna gidiyorlar. Bu alanda hayatımızda önemli bir yer tutan bitki çayları da en çok kullanılan ürünler arasında bulunuyor. Bu çaylardan biri de vücudumuza birçok yararı olan yeşil çay.

 Yeşil çay, nemli iklimlerde yetişen Camellia Sinensis bitkisinin yapraklarından elde edilmektedir. Tüm siyah ve yeşil çaylar bu bitkiden üretilmektedir fakat yeşil çay üretiminde farklı yöntemler kullanılmaktadır.

Yeşil çay yapılırken toplanan bitki yaprakları diğer çaylara göre daha hızlı kurutulur ve besin değerini kaybetmesinin önüne geçilir. Oluşumundaki özelliklerinin neredeyse hepsini koruyan çay büyük miktarda antioksidan özelliği taşımaktadır.

Yeşil Çayın Faydaları

  • Kolestrolü kontrol altına alır.
  • Diş eti rahatsızlıklarına ve ağız içi yaralara iyi gelir.
  • Metabolizmayı hızlandırarak, enerji yakımını arttırır.
  • Kalp ve damar sağlığını korur.

Yeşil Çay Nasıl Hazırlanır?

Vücudumuza birçok yararı olan yeşil çayın, hazırlanışı da oldukça kolay. Çay yapmak için kullanacağımız  çayı kaynayana kadar ısıtıyoruz. Kaynayan suyu 5-10 dakika bekletip, bir miktar yeşil çayı suya atıyoruz. 5 dakika demlenmesini beklediğimiz çayı süzdükten sonra içebiliyoruz.

Son zamanlarda faydaları sayesinde oldukça popüler olan yeşil çay aslında yüzyıllardır farklı toplumlarda tüketilen sıcak bir bitkisel içecek türüdür. Kanserden koruması, kolesterolü düşürmesi, enfeksiyon hastalıklarını ve kalp rahatsızlıklarını engellemesi, bağışıklık sistemini güçlendirici etkiye sahip olması, zayıflatması ve hatta psikolojik rahatsızlıklara iyi gelmesi gibi hemen hemen her türlü konuda faydaları bulunmaktadır.

Damar Tıkanıklığını Engellemektedir

Düzenli olarak içilmesi halinde damar tıkanıklığını ciddi oranda engellemektedir. Bu sayede koroner arter (atar damar) rahatsızlıklarını giderici özelliğe sahiptir. Yapılan araştırmalar sonucu günde 3 bardak içilmesi halinde damar tıkanıklığına bağlı kalp krizlerini oranında düşürdüğü tespit edilmiştir.

Kolesterole İyi Gelir

İçinde bulunan polifenol bileşenleri sayesinde bağırsakların kolesterolü emmesine engel olmaktadır. Bu sayede kötü kolesterolü düşürerek iyi kolesterolü (HDL) yükseltici etki göstermektedir.

Trigliseridlerin Kontrolünü Sağlar

Trigliseridler kolesterol gibi kanda birikerek damarlarda plak oluşumuna ve zamanla damarların tıkanmasına sebep olmaktadır. Trigliseridler özellikle yemeklerden sonra ani şekilde yükseliş göstererek vücuda zarar vermektedirler. Yeşil çayda bulunan kateşin maddesi ise trigliseridlerin ani şekilde yükselmesini engellemektedir. Bu sebeple yemeklerden sonra siyah çay yerine yeşil çay içilmesi gerektiği doktorlar tarafından sıklıkla belirtilmektedir.

Diyabete İyi Gelir

Kan şekerini dengede tutucu özelliğe sahip olduğundan dolayı şeker hastalarına iyi gelmektedir. Özelliklede tip 1 diyabet hastalığından korunmak isteyen kişiler tarafından yeşil çay içilmelidir. Fakat şeker ilacı kullanan kişiler olası etkilere karşı ilaç kullanmadan 1 saat önce ve şeker ilaçlarını kullandıktan 1 saat sonra içmelidirler.

Bağırsak Hastalıklarına Faydalıdır

Ülserarif kolit ve crohn hastalığı bağırsaklarda görülen ciddi ve rahatsız edici iltihaplanmaya bağlı oluşan hastalıklardır. Yeşil çay ise özelikle bağırsaklarda görülen iltihaplanmaları temizlediği için bu hastalıkları engelleyici özelliğe sahiptir.

Cildimize ve Saçımıza Faydaları

Saçlarımızın sağlığını korumak, cildimize daha genç ve güzel bir görünüm kazandırmak için tüketilmesi doktorlar tarafından tavsiye edilmektedir. Saçlarınızı yeşil çay kullanarak duruladığınız zaman saç köklerinde oluşan kuruluğun geçmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca saç köklerinde kuruluk oluşmasının kepek oluşumuna sebep olduğunu belirtmemiz gerekmektedir. İçinde bulunan antioksidanlar sayesinde ise cildimizde hücre yapısını bozan serbest radikallerin engellenmesini sağlanmaktadır. Serbest radikaller engellenmediği takdirde cildimizde yaşlandırıcı etkilere sebep olmaktadır.

Yeşil Çayın Engellediği Kanser Türleri

Polifenol yönünden zengin olması vücudumuzda bulunan kanserli hücrelerin öldürülmesini ve çoğalmalarının durdurulmasını sağlamaktadır. Antioksidan yönünden zengin olması ise kanser oluşumuna sebep olan serbest radikalleri engelleyici özelliğe sahiptir.

Meme Kanseri

Dünya çapında yapılan araştırmalar sonucunda düzenli olarak günde 3 bardak yeşil çay için bayanların meme kanserine yakalanma olasılıklarının içmeyenlere oranlar %30 daha düşük olduğu tespit edilmiştir.

Mide Kanseri

Polifenol yönünden zengin olması laboratuvar ortamında yapılan çalışmalar sonucunda mide kanserini engelleyici özelliğe sahip olduğunu kanıtlamaktadır. Fakat şuan için yeterli klinik çalışma yapılmadığı için mide kanseri tedavisinde kullanılmamaktadır.

Cilt Kanseri

EGCG adlı bileşene sahip olması sebebiyle iltihap kurutucu etki göstermektedir. İltihap kurutucu özelliği sebebiyle de cilt kanserini iyileştirici ve engelleyici etki göstermektedir.

Yumurtalık Kanseri

Yeşil çay yumurtalık kanserine oldukça faydalı bir besin maddesidir. Düzenli olarak yeşil çay için bayanların yumurtalık kanserine yakalanma olasılıkları yaklaşık yarı yarıya düşmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Argan Yağının Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Daha çok cilt ve saç bakımında kullanılmakta olan argan yağı tırnaklar ve vücut içinde besleyici özelliğe sahiptir. Saçların daha parlak ve sağlıklı olmasına yardımcı...