Çarşamba, Ağustos 10, 2022

Yenidoğan Bebek Bakımı Nasıl Yapılır?

bebek bakımı

Bebeğiniz mi dünyaya geldi?

Endişelenmeyin gerçi ilk bebeğini dünyaya getiren anneler için tecrübesizlik kadar büyük bir tedirginlik yoktur. Oysa bu çok kısa sürecek bir sıkıntı; zira ilk 1-2 günden sonra bebekle uyum sağlamak hiç de zor değil.

Uyku Ve Beslenme

Öncelikle uyku ve beslenme düzeninden bahsetmek gerekirse; yeni doğan bebekleri günün yaklaşık 20 saatini uykuyla geçirirler. İlk birkaç gün her istediğinde süt vermek gerekir. Daha sonrasında 2-3 saatte bir uyanacak ve beslenecektir. Bu zaman aralığında uyanıp 15 dakika kadar emmeyi başarıyorsa sağlığı da yerinde demektir. Su vermeye ise ilk 6 ay boyunca gerek yoktur, çünkü anne sütünün %80’i zaten sudur.

Kundak

Bebeği tedirgin edecek durumlardan biri de elleri ve kollarının hareketlerini kontrol edememesidir. Anne karnında kısıtlı olan hareketlerin doğumdan sonra serbest hale gelmesi onda güvende olmadığı ve boşlukta olduğu hissi yaratacaktır. Bu yüzden bir örtüyle gevşek bir kundak yapmak doğru olur. Hatta huzursuzlandığı zaman karnı üzerine dizinize veya omzunuza yatırıp hızlı bir şekilde sallayabilirsiniz.

Uyutacağınızda da aynı şekilde sallayarak uykuya dalmasını sağlayabilirsiniz. Uyku süresinde de çok sessiz bir ortama ihtiyacı olmayacaktır; anne karnındayken hareket ve seslere alışık olan bebekler, doğumun ardından tamamen sessiz bir ortamda bulunmaktan korku duyabilirler.

Göbek Kordonu

Bebeğin göbek kordonunun düşmesi 1 hafta ile 20 gün arasında sürebilir. Bu süre içinde kordonu solüsyonla temizlemek ve alt bezinin dışında tutmak gerekir.

Alt Değiştirme

Altını sık sık değiştirmek bebeğin hem rahat etmesini hem de temiz kalmasını sağlayacaktır. Alt temizlenirken su ve pamuk kullanılması, eğer çok kirliyse yıkanması doğru olur, zira cildi çok hassastır; pişik kremi veya temizleyici ıslak mendiller derisine zarar verebilir .

Zaman içinde anne ve bebek doğal bir şekilde birbirlerine uyum sağlayacaklardır burada çok sık karşılaşılan durum annelerin kendilerini ihmal etmeleri bebekle ilgileneceğim derken hasta olmalarıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz