Pazartesi, Ağustos 8, 2022

Yenibahar Bitkisinin Faydaları Nelerdir?

yenibahar bitkisinin faydaları

Anayurdu Orta ve Güney Amerika ile Batı Hint Adaları olan ve iklim isteği nedeniyle ülkemizde yetiştirilemeyen yenibahar ağaç formunda gelişen bir bitkidir. Normalde yüksekliği 12 m kadar olan ve kış mevsiminde yapraklarını dökmeyen bu ağaç yağmur ormanlarında 24-25 m’ye kadar boylanabilir.

Sert dokulu, koyu yeşil renkli, uzun ve dar yapılı yaprakları; ilkbahar mevsimi başlarında açan çiçekleri vardır. Bu çiçekleri Temmuz- Eylül ayları arasında olgunlaştığında 5-8 mm çapında küre biçimli yeşil renkli meyvelerini verir. Yenibahar ağaçlarının tüm bölümleri baharlı ve hoş kokuludur.

Faydaları

Yenibahar meyvelerinin şifalı etkileri şöylece sıralanabilir: Midevidir; iştahı açar, mide ve batındaki gazı söktürüp şişkinlikleri hafifletir. Sindirimsizlikten oluşan mide ve karın ağrılarını yok eder. Diyareyi (ishal) iyileştirir. Peklik verici etkileri de bulunmaktadır.

Tedavide Kullanımı

Yenibahar meyveleri daha yeşilken toplanır. Güneş görmeyen ama ılık ve havadar bir yerde özenle kurutulduklarında kırmızı kahverengi ya da mor renge dönerler. Ülkemizde yetişmediği için piyasadan satın alınan ve bayat olmayan yenibahar meyvelerinin şifalı etkilerinden yararlanılmak için bu kurutulmuş meyveleri önce hafifçe ezilir.

Daha sonra bir tatlı kaşığı ezilmiş yenibahar meyvesi alınıp bir bardak kaynar suya atılarak 5-10 dakika süreyle demlendirilir. Bu şekilde elde edilen infüzyondan gerektikçe ılık olarak birer çay fincanı içilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Buhur Yağının Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Buhur öz yağının sağlık yararları; antiseptik, dezenfektan, büzücü, gaz giderici, sikatrizan, sindirim, diüretik, adet söktürücü, balgam söktürücü, yatıştırıcı, tonik ve yara iyileştirici özelliklerine bağlanabilir....