Perşembe, Ağustos 18, 2022

Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz Özeti – Aziz Nesin

yaşar ne yaşar ne yaşamaz kitap özeti

1915 İstanbul Heybeliada  doğumlu Aziz Nesin, 1937’ de başladığı subaylıktan ayrılarak 1944 yılı itibariyle gazetecilik yapmıştır. Kullandığı mizahi dili ile tanınan yazar, çok sayıda hikaye, roman kaleme aldığı oldukça üretken bir yaşamın ardından  1995   senesinde Çeşme’ de hayatını kaybetmiştir. En üretken yazarlarımız arasında olan Aziz Nesin, hikaye, roman, mektup, anı, külliyat, gezi, tyatro oyunu, şiir gibi çok çeşitli edebi türlerde eser vermiştir.

Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz Romanı Hakkında

Aziz Nesin’ in ödüllü romanlarından Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz, Türkiye’ de resmi işleri ve resmi işlerin  sebebiyet verdiği durumları yazarın bakış açısından mizahi bir dille ve başarı ile eleştirmektedir. 1977 yılında ilk baskısını yapan Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz, Aziz Nesin’ in en tanınmış romanları arasında bulunmaktadır.

 Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz Özeti

Romanda,  eserin baş kahramanı Yaşar Yaşamaz adlı karakterin, bir nüfus cüzdanına sahip olmaması nedeniyle başına gelenleri, kendi ağzından dinleriz. Nüfus dairesindeki kayıtlarda Yaşar, Çanakkale Savaşları’ nda şehit düşmüş gözükmekte bu sebeple kendisine bir nüfus cüzdanı verilmemektedir. Bu durum nedeniyle okullara yazılmakla başlayan biz dizi talihsiz serüvenler geçiren Yaşar, babasının ölümünün ardından köyün zor şartlarından kaçar.

Kimliksiz olduğu gerekçesiyle babasından kendisine hiçbir şey kalmayan Yaşar, İstanbul’ da bir tanıdıklarının evine yerleşir. Ancak talihsizlikler İstanbul’ da da peşini bırakmaz.

Romanda olaylar zinciri,  Yaşar Yaşamaz adlı yedi yaşındaki çocuğun babası ile birlikte ilkokula kayıt olmak amacıyla nüfus cüzdanı çıkartmaya çalışması ile başlar. Yaşar ve babasının aile kütüğünde bilgilerin yanlış olarak yazıldığı dikkat çeker. Bu yanlışlık Yaşar ve babası arasında bir yaş fark olduğunu gösterecek kadar göze batsa da Türk bürokrasisi bu durumda bir şey yapamamaktadır. Yaşar ve babasının devlet okuluna yazılmak için gösterdikleri tüm çabalar sonuçsuz kalır.

Yoksul bir aileden gelen Yaşar, mahalle mektebinde öğrenimini sürdürmeye çalışır. Bu sırada bir kıza sevdalanır ancak yeniyetme çağlarında nüfus cüzdanı olmaması sebebiyle onunla evlenemez. Askere yazılır ve askerliğini yapar, ancak nüfus kayıtlarında gözükmemesi sebebiyle terhisi de oldukça zor gerçekleşir.

Askerden sonra yaşadığı olaylar ve talihsizlikler zincirine bir de baba kaybı ve babasından kalan mirasa el koyamaması eklenir. Yaşar için köyde yaşamak tam bir işkence haline gelmiştir. Çalışıp para kazanmak amacıyla İstanbul’ a gider. Bir süre sonra sevdiğini de yanına alır fakat nüfus kaydı sorun olmakta bir türlü resmi nikah kıyamamaktadırlar. Bir oğulları dünyaya gelir, Hayati adını verirler. Yaşar’ ın İstanbul’ da para kazanma hayali suya düşünce kasabasına geri döner. Oğlu Hayati için nüfus cüzdanı çıkartma girişimi, nüfus kaydında yaşadığı sorun sebebiyle başarısızlıkla sonuçlanınca devlet düzenine öyle bir hakaret eder ki, sonunda kendini hapiste bulur.

Roman, kahramanımız Yaşar’ ın hapishanede başından geçenleri kader mahkumları ile paylaşmasından oluşur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz