Pazartesi, Ağustos 15, 2022

Yaptığınız Bu Hatalar Erken Yaşlanmanıza Neden Oluyor

erken yaşlanma

Yaşlanmak doğal bir süreç, bunun önüne geçmek mümkün değil. Yaşın ilerlemesine bağlı olarak cildimiz eski parlaklığını ve dokusunu kaybediyor fakat yaptığımız bazı hatalı davranışlar cildin erkenden yaşlanmasına ve yıpranmasına sebep oluyor. Cildin doğal yaşlanma sürecine ek yaptığımız hataları Acıbadem Fulya Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Dr. Şule Albayrak anlattı ve dikkat edilmesi gereken önerilerde bulundu.

Erken Yaşlandıran Nedenler

Güneş Işınlarına Uzun Saatler Maruz Kalmak

Güneşten yeterince ve doğru şekilde korunmamak; ciltte lekelenmelere, kırışıklara, benlerde artışa ve cilt kanserine yol açabiliyor. Güneş ışınlarının en etkili olduğu 10.00-16.00 saatleri arasında mümkün olduğunca güneşten korunmamızı sağlayacak, örneğin şemsiye, şapka gibi koruyucuları kullanalım. Dışarı çıkmadan önce, açık tenliyseniz minimum 50 SPF, koyu tenliyseniz 30 SPF güneş koruyucu sürmeyi ihmal etmeyin.

Sigara Kullanmak

İçeriğindeki kimyasal maddeler nedeniyle cilt yaşlanmasında büyük rol oynuyor. Sigara kullanımı ve pasif içicilik ciltte; donukluk, matlık, lekelenme ve kirli bir görünüm oluşturmasının yanı sıra cildin oksijenlenmesini bozarak kırışıklık oluşumunu ve lekelenmeyi tetikliyor.

Makyajı Temizlemeden Yatmak

Taze ve canlı bir cilt için gece temizleme rutinine özen gösterilmeli. Gün içerisinde maruz kalınan toz, kimyasallar ve kir artıklarının temizlenmesi, cildin gece boyu nefes almasını sağlar. Temizlenmeyen makyaj kalıntıları ise gece boyunca ince çizgilere dolarak, yatış pozisyonuna göre kırışıkların şekillenmesine neden oluyor.

Cildi Susuz Bırakmak

Su içmek genel sağlığımızın yanı sıra cilt sağlığımız için de çok önemli. Yetersiz su tüketimi hücre onarımını aksatarak cildin hassaslaşmasına ve kırışıkların belirginleşmesine yol açabiliyor. Cildinizin erken yaşlanmaması için günde en az 1 0 bardak suyu gün içerisine yayarak içmeyi alışkanlık haline getirin.

Cildi Doğru Nemlendirmemek

20’Ii yaşlarda en canlı ve parlak cilde sahipken, 30’Iu yaşlardan itibaren her 10 yılda bir cilt yaşlanması belirginleşiyor. Özellikle yaşla birlikte cilde parlaklık ve nem veren yağ ünitesinde azalma görüldüğü için zaman içerisinde cilt daha kuru ve hassas bir forma dönüşüyor. Bu nedenle cildinizin tipine ve yaşınıza uygun olan nemlendiriciyi seçerek günde 2 defa nem takviyesi yapmaya özen gösterin.

Hatalı Beslenmek

Dermatoloji Uzmanı Dr. Şule Albayrak yeterli ve dengeli beslenme alışkanlığının cilt sağlığı için en önemli etkenlerden biri olduğunu belirterek şunları söylüyor: “Kızartılmış, soslanmış ve katkı maddeler içeren gıdalar, fastfood tüketimi ile şekerli gıdalar cildin oksidasyonunu arttırarak yaşlanma sürecini hızlandırıyor. Sebze, meyve ve doymamış yağ asitlerinden zengin Akdeniz usulü beslenmek, haftada en az 2 kez balık ile sağlıklı yağlar içeren kuruyemiş tüketmek ise cildin parlamasına ve yaşlanmanın gecikmesine yardımcı oluyor.

Hızlı ve Fazla Kilo Alıp Vermek

Esnek bir organ olan cildimiz zaman içerisinde oluşan bedensel değişikliklere uyum sağlayabiliyor. Ancak kısa sürede hızlı kilo almak veya vermek cildin esnekliğinin karşılayamadığı değişimler olduğu için vücudumuzda çatlaklar ile sarkmalar, yüzümüzün yağ dokusunda ve bölgesel olarak yoğunlaşan yağ paketlerinde kayıplara yol açabiliyor. Bu tarz bölgesel derin doku kayıpları daha yaşlı bir görünüme neden oluyor.

Makyajda Yoğun Kapatıcı Uygulamak

Cildin yapısında bulunan ve nem sağlayan yağ bezleri, bir kanal aracılığıyla gözenek adı verilen porlara açılıyor. Yoğun kapatıcı makyaj uygulamak, gözeneklerin ve dolayısıyla yağ bezi kanallarının herhangi bir seviyede tıkanmasına, cildin hava alamamasına yol açıyor. Böylece aknelerde ve yağ kistleri oluşumunda artış görülebiliyor. Yine güneş lekelerinin sürekli kapatılmaya çalışılması lekenin derinleşmesine ve tedavisinin güçleşmesine neden olabiliyor. Bunların yanı sıra göz çevresine uygulanan yoğun kapatıcılar da kırışıkların artması ve kistik oluşumlarla sonuçlanabiliyor. Her akşam yatmadan önce cildinizin yapısına uygun bir makyaj temizleyici, ardından da uygun bir yıkama ürünü kullanmayı unutmayın.

Cilde Uygun Olmayan Kozmetik İşlem Yaptırmak

“Doğru zamanda ve doğru şekilde yapılan kozmetik işlemlerin yaşlanmayı geciktirmesi mümkün” diyen Dermatoloji Uzmanı Dr. Şule Albayrak şu bilgileri veriyor: “Uygun mevsimde ve önerilen aralıklarla kozmetik işlemler yaptırılabilir. Ancak kozmetik uygulama seçiminde cilt tonu ve tipi önem taşıyor. Orneğin cilt yenileme ve yaşlanma karşıtı lazer uygulamalarına karar verilirken doğru mevsim de göz önünde bulundurularak, kişinin cilt tonuna dikkat edilmeli.

Aynı şekilde peeling ve dermapen uygulamalarında önerilen sıklığın dışına çıkılmamalı. Cildin ihtiyacını bilmeden, sorgulamadan popüler görülen uygulamaları yaptırmaya çalışmak cilt kalitesinin bozulmasına, lekelenmelere, ciltte incelmelere, dolayısıyla cildin daha yaşlı görünmesine neden olabiliyor.

Güvenilir Olmayan Ürünler Kullanmak

Günümüzde pek çok üründe olduğu gibi, cilt bakım ürünlerinde de doğal içerikli ürünleri tercih etmek popüler oldu. Ancak doğal ürün etiketine aldanarak dermatolojik olarak test edilmemiş, üretim ehliyeti olmayan kişiler veya kurumlarca hazırlanan ürünlerden uzak durun. Cildinize en doğru ürünleri bulmak için dermatoloğunuza danışın, aksi takdirde sahte veya zararlı olabilecek ürünlerle cildinizin sağlığından olabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz