Cumartesi, Ağustos 13, 2022

Yağsız Dana Kıyma Kaç Kaloridir?

dana kıyma kalori

Kıyma, çok çeşitli yemeklerde kullanılan bir ana malzeme olarak dana, kuzu gibi büyükbaş hayvanlardan elde edilen kırmızı etin çekilmiş halidir. Aynı zamanda kırmızı et kadar yaygın tüketilmese de kümes hayvanlarının beyaz etinden de kıyma hazırlanabilmektedir.

Kıyma, protein ve çinko gibi minerallerce zengin bir besin grubudur. Demir deposudur. Ancak içerdiği yağ oranı ve kolesterol sebebiyle yeterli miktarda ve dikkatli, tüketilmesi gerekir. Bedenin sağlıklı gelişimini sürdürmesi için gereklidir fakat fazlasının da zararları olabilmektedir.

Vücudumuzun demir ihtiyacı büyük oranda kırmızı et yolu ile sağlanır. Bu sebeple kırmızı etçe fakir beslenme alışkanlığı olan bireylerde demir eksikliğine sıkça rastlanmaktadır.

Yağsız Kıyma Kaç Kalori

Kıyma ya da diğer kırmızı et grupları tüketilirken mümkün olduğunca yağsız tercih edilmelidir. Yağsız koyun kıyması ile hazırlanan bir adet köfte 50-60 kaloridir.

Kavrulmuş yağsız koyun kıymasının 100 gramında 205 kalori bulunmaktadır.
Yağsız dana kıymasının 100 gramından 195 kalori vardır. Yağlı dana kıymasının 100 gramında kalori miktarı 215 kcal. kadardır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz