Çarşamba, Ağustos 10, 2022

Yaban Turpunun Faydaları Nelerdir?

Yaygın şekilde baharat olarak kullanılan bir kök sebzedir. Çoğunlukla güçlü tadıyla tanınan, tadını zenginleştirmek için et ve balıklara eklenen popüler bir besindir. Bitkinin tümünün geleneksel tıpta uzun bir geçmişi vardır ve birçok yaygın rahatsızlığı önlemeye ve tedavi etmeye yardımcı olabilir. Glikozinolat adı verilen bitki bileşikleriyle bilinen, turp ailesine mensuptur. Bu bileşiklerden ötürü, yaban turpları içindeki antioksidanlar sebebiyle, kanserin önlenmesine, hastalıklarla mücadele edilmesine yardımcı olabilir ve sağlıklı beslenme adına sıklıkla tüketilen vitamin ve mineralleri ihtiva eder.

Sıklıkla kullandığınız sağlıksız soslar veya çeşniler ile, ekstra kalori yükleniyorsunuz ve vitamin ve mineral bakımından eksik ve boş kaloriler almış oluyorsunuz. Bu inanılmaz kök sebze hakkında yazdıklarımız okuduktan sonra, düzenli bir şekilde turp tüketmek isteyeceksiniz.

Kanseri Önlemeye Yardımcı Olabilir

İçerisinde bulunan glukosinolat bileşikleri, baharatlı tadından sorumludur ve kansere karşı mücadelede yardım eder. Bitki dünyasında, glukosinolatlar bitkileri zehirli veya sert ortamlardan korur. Peki size yaban turpunun brokoliden 10 kat daha fazla glukosinolat içerdiğini söylersek? Bu nedenle küçük miktarlarda tükettiğinizde bile çok fazla fayda elde edersiniz.

İllinois Üniversitesi de dahil olmak üzere çok sayıda çalışma, insan vücudunu kansere karşı daha dirençli hale getirmeye yardımcı olarak yaban turpunu örnek göstermiştir. Diğer çalışmalar, insan rahim ve kolon kanseri hücrelerinde hücre ölümünü başlatabilmenin yanı sıra serbest radikallerle bağlantılı oksidatif hasarı önlemek için, yaban turpu türlerinin yararlı olduğunun ön kanıtlarını belirtmiştir.

Daha fazla araştırmaya ihtiyaç olsa da; glukosinolatların kemopreventif ajanlar olarak kullanım olanakları genişlemektedir. Bir çalışma ayrıca, kökün işlenmiş ve hazırlanmış formunun, antikanser yeteneklerini artırdığını, dolayısıyla hazırlama ve öğütme işleminin tamamen yararlı olduğunu gösterdi.

Antioksidan Aktivite Sergiler

Serbest radikaller vücutta büyük hasara yol açabilir ve antioksidan açısından zengin gıdalardan yüksek oranlarda tüketerek bu hasarı ortadan kaldırabilir veya önleyebilirsiniz. Yaban turpunun kökü, antioksidanlar ve insan sağlığına faydalı bir dizi fitobesin içerir.

İçerisinde bulunan antioksidanların bir kısmı antimutajeniktir, yani vücudun parçalarını kalıcı olarak, zararlı mutajenlerden korur. Mutajenlerin kalp hastalığı ve diğer yaygın dejeneratif bozukluklar için suçlu olduğuna dair kanıtlar vardır. Bir başka çalışmada, yaban turpu içeren ekstrelerin, oksidatif stresi indüklediği bilinen bir antibiyotik olan zeosin ile oluşan DNA hasarı olasılığını azaltabildiğini göstermiştir.

Antimikrobiyal ve Antibakteriyeldir

Keskin tadından sorumlu olan yağa; allil izotiyosiyanat veya hardal yağı denir. Bu renksiz yağ, geniş bir patojen yelpazesine karşı aktif olduğu bilinen bir antimikrobiyaldir. Birçok çalışma, yaban turpu kökünün antimikrobiyal ve antibakteriyel yeteneklerini kanıtlamaktadır.

Kızartılmış dana etini korumak ve bozulmasını önlemek için uçucu yağı kullanılabilir. Bir çalışmada, etin bozulmasına neden olacak bakterilerin çoğunun büyümesini kısıtladığı görülmüştür. Yaban turpu kökünün, vücutta bakterileri tutan ve emen bir hücre türü olan fagositler üzerinde de olumlu etkileri vardır.

Solunum Hastalıklarının Belirtilerini Azaltır

Antibiyotik özellikleri nedeniyle, geleneksel tıpta bronşit, sinüzit, öksürük ve soğuk algınlığı tedavisinde uzun yıllardan beri kullanılmaktadır. Bir Alman çalışmasında, yaban turpu kökü içeren bir bitkisel ilaç, konvansiyonel antibiyotiklere karşı test edildi. Bulgular, geleneksel tedavilere kıyasla akut sinüzit ve bronşitin tedavisinde benzer bir sonuç gösterdiğini ispatlıyor.

Antibiyotik tedavileri birçok yan etkiye neden olduğundan ve ayrıca antibiyotiğe karşı direnç oluşturduğundan bu bulgular çok heyecan verici sayılabilir. Ayrıca, antibiyotik kullanımının azaltılmasında ve yaygın hastalıklar için doğal tedavilerin bulunmasında daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulduğu bir gerçektir. Solunum hastalığını tedavi etmek için kullanılan birçok antibiyotik genellikle altta yatan nedenleri şiddetlendirir ve sadece hastalığın semptomlarını bastırır.

Yaban turpunun keskin kokusu da enfeksiyonu önlemeye yardımcı olmak amacını destekleyerek, üst solunum sistemindeki mukustan kurtulmaya yardımcı olur. Sinüs problemleri için turp kullanırken, aşırı sümük ürettiğinizi düşünebilirsiniz, fakat bu aslında desteklemeniz gereken bir durumdur. Aşırı sümük üretimiyle bir ya da iki gün sonra, vücudunuz atıklardan kurtulacak ve enfeksiyonun önlenmesinde önemli bir adım atmış olacaksınız.

İdrar Yolu Enfeksiyonlarının Tedavisine Yardım Eder

Kökünün antibiyotik özelliklerine bir kez daha teşekkür etmelisiniz çünkü, aynı zamanda akut idrar yolu enfeksiyonlarının antibiyotik tedavilerinden daha iyi bir şekilde tedavi edilmesinde de çok başarılıdır. Antibiyotik kullanımı, genellikle bir takım hoş olmayan yan etkilere neden olur. Yaban turpunda bulunan glikozitin, su tutulmasını önlediği bilinmektedir ve bu nedenle, böbrek ve idrar yolu enfeksiyonlarını önlemeye yardımcı olabilecek başarılı bir diüretiktir. İdrar yoluyla dışarı atılımı desteklediğinden, mesane kanserini önleyici yetenekleri kanıtlanmıştır. Allil izotiyosiyanatın varlığı da idrar yolu üzerindeki olumlu etkilerin bir nedeni olabilir.

Sindirime Yardım Eder

Sindirimi uyaran, bağırsak hareketlerini düzenleyen ve kabızlığı azaltan enzimler içerir. Safra, aşırı kolesterol, yağ ve diğer atıkların vücuttan atılmasına yardımcı olur, ayrıca sağlıklı sindirim sistemini destekler. Yaban turpu safra kesesinde safra oluşumunu uyaran bir madde olan bir kolagog olarak kabul edilir. Bu sindirime yardımcı olur. Ayrıca az miktarda, sindirim için de çok önemli olan lif içerir.

Antienflamatuvar ve Ağrı Kesicidir

Eski Yunanlılar tarafından sırt ağrısını hafifletmek için kullanıldı ve yıllar sonra Güney Amerika’da baş ağrılarına yardımcı olmak için alın bölgesine uygulandı. Daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmasına rağmen, geleneksel tıpta, tüm vücut bölgelerinde topikal olarak kullanılması, yaralanma, eklem iltihabı veya iltihaptan kaynaklanan ağrıyı azaltabilir.

Beslenme Değerleri

Genellikle taze tüketilir. 1 çorba kaşığı için besin değerleri aşağıda belirtilmiştir:

  • 7 kalori
  • 7.9 miligram omega-3 yağ asidi
  • 42.7 miligram omega-6 yağ asidi
  • 0.5 gram lif (Günlük ihtiyacın % 2’si)
  • 47.1 miligram sodyum (Günlük ihtiyacın % 2’si)
  • 3.7 miligram C vitamini (Günlük ihtiyacın % 6’sı)
  • 8.6 mikrogram folat (Günlük ihtiyacın % 2’si)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz