Salı, Ağustos 16, 2022

Yaban Gülünün Faydaları ve Tedavi Etkisi

Anayurdu Avrupa, Kuzey Afrika ile Batı Asya olan; ülkemizde doğal örnekleri görülen ve süs bitkisi olarak da yetiştirilen yabani gül 2,5-3,5 m’ye kadar boylanabilir. Ağaççık ya da çalı formunda gelişen bir bitkidir. Yere doğru hafifçe sarkık gövdelerinde çok sayıda sert ve sivri dikeni bulunur.

Elma kokulu, yumurtamsı veya oval biçimli, koyu yeşil renkli ve kenarları dişli 5-9 adet yaprakçıktan oluşan bileşik yaprakları vardır. İlkbahardan başlayarak yaz mevsimi ortalarına kadar hoş kokulu, gül pembesi ya da beyaz renklerde, fincan tabağı biçimli yalınkat çiçeklerini açar. Bunlar olgunlaşınca taçyaprakları dökülür ve adına kuşburnu denilen parlak kırmızı renkli 1,5-2,5 cm uzunlukta meyveleri meydana gelir.

Yaban Gülünün Faydaları

Kuşburnu, en iyi doğal C vitamini kaynaklarından biri olarak enfeksiyonlara ve soğuk algınlığına karşı vücut direncini artırır. Hafif müshil ve idrar söktürücü etkileri vardır. Bitkinlik ve güçsüzlük durumlarına karşı doğal bir ilaçtır. Diyareyi (ishal) keser. Safra kesesi, böbrek ve mesane sorunlarında bedeni destekleyici etkisi de vardır.

Yaban Gülünün Tedavide Kullanımı

Olgun kuşburnu meyveleri sonbaharda toplanır ve kuru bir yerdeki kapalı kutularda saklanır. Ortalarından kesilerek parçalanmış 2,5 tatlı kaşığı dolusu kuşburnu alınıp bir bardak suda kaynama noktasına kadar ısıtılır. Daha sonra ateşi kısılarak ısıtma 10-15 dakika daha sürdürülür. Elde edilen bu dekoksiyondaki tüylü çekirdekler süzülüp istendiği kadar içilebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz