Çarşamba, Ağustos 10, 2022

Vücut Yağ Oranı Nedir? Nasıl Belirlenir?

Vücut yağ oranı ölçümü sizin kilo verme döneminizde yada sağlıklı yaşamı benimseme sürecinizde çok önemli bir yer tutar çünkü vücut yağ oranı ve kontrolü sayesinde doğru yolda mısınız yoksa yanlış yola mı saptınız acaba gibi soruların cevaplarını bulursunuz. Vücut yağ oranı günümüzde on yada onbeş saniye süren bir ölçümle bilgisayarlara bağlı özel ölçüm cihazları ile yapılır ve sizin vücudunuzdaki yağ, kas oranı ve dengesi, kemik ağırlığınız, bölge bölge yani kol, bacak, gövde, basen gibi tüm vücudunuzdaki yağları ayrı ayrı göstererek ölçümünüzü yapar ve bunları bir rapor halınde size yada spor eğitmenize verir.

Tabi bu noktada önemli olan vücut yağ oranı raporlarınız doğrultusunda beslenme ve antremanlarınıza yön verebilmeniz. Örneğin diyelim ki bir öncek ölçüme göre vücut yağ oranı raporunuzda yağ kütleniz bir kilo arttı, bu durumda ne yapmalısınız bilmeniz gerekir hemen o fazla çıkan bir kilo yağ tekrar eritmek için antreman ve beslenme programınıza müdahele edip değiştirmeniz gerekir ancak özel spor ve beslenme eğitmeniniz var ise bunu kendisi yapacaktır zaten, şahsen artık ben bu tip dalgalanmalarda ki çok fazla yaşamıyorum.

Duruma kendim müdahele edip nerede yanlış var tespit edip ona göre beslenme programımda değişiklikler yapıyorum zamanla tecrübe ve bilgi sahibi oldukça bu sizde de olacaktır ancak önemli olan sporu laf olsun diye yapmamakta eğer olaya böyle bakarsanız ne tecrübeniz artar ne de bilginiz, ve sürekli olduğunuz yerde sayarsınız.

Vücut yağ oranı raporlarınızı saklamanızı tavsiye ederim böylelikle hem en baştan beri yaşadığınız olumlu gelişimleri takip etmiş olursunuz hemde hedefe giden yolda motivasyonuzu korumuş olursunuz.

Vücut kitle indeksi nedir? Nasıl hesaplanır?

Yapılan vücut yağ oranı testleri sonucundan vücut kitle endeksiniz de belirlenir işte dikkat etmeniz gereken asıl kriter bu. Peki nedir bu vücut kitle indeksi? Hemen açıklayayım sizlere, vücut kitle indeksi sizin kg cinsinden vücut ağırlığınızın metre cinsinden boyunuzun karesine bölünmesi ile ortaya çıkan değerdir yani şöyle;

  • Boy(Mt) X Boy(Mt) : Boy Çarpımı
  • Kilo(Kg) / Boy Çarpımı : Vücut kitle indeksi.

Örnek vermek gerekir ise kişinin 1.55 m. boyunda ve 95 kg. ağırlığında olduğu varsayıldığında BMI değeri şu şekilde hesaplanır:

1.60 x 1.60 = 2.56

80 / 2.56 = 31.25

Bu hesaplama sonucunda belli sayı aralıklarında belli değerlendirmeler referans alınmıştır, onları da yazalım;

Vücut kitle indeksiniz;

18.5 kg/m2’nin altında ise: Zayıf

18.5-24.9 kg/m2 arasında ise: Normal

25-29.9 kg/m2 arasında ise : Fazla kilolu

30-34.9 kg/m2 arasında ise: I. derece obez

35-39.9 kg/m2 arasında ise: II. derece obez

40 kg/m2 üzerinde ise: III. derece morbid obez

İşte vücut yağ oranı ölçümü sonucunda vücut kitle indeksiniz yukarıdaki değerlerden hangisi arasında çıkarsa onun karşısında yazan durumdasınız.

Diyeceksiniz ki yazıp yazıp duruyorsun senden ne haber ey admin? Hemen belirteyim şuan benim şuan vücut kitle indeksim 21 yani normal kategorideyim bir dönem 19 lar civarına indim ama o durumu korumak uzun dönemde inanın çok zor, yani çok fazla dikkat etmeniz gerekiyor ancak sizin de vücut yağ oranı ölçümü sonucunda vücut kitle indeksiniz 25 e kadar çıkarsa normal kilonuzdasınız demektir, ancak ondan sonraki değerler dikkat etmenizi gerektiren uyarılardır. Eğer spor yapıp ve beslenmenize dikkat edip hala yüksek değerler elde ediyorsanız emin olun bir yerlerde yanlış yapıyorsunuz hemen müdahele edip düzeltmeniz gerekiyor.

Vücut vücut yağ oranı olayını dilim döndüğünce bahsetmek ve sizleri bilgilendirmek istedim. Şimdilik bu kadar bir sonraki yazıda görüşmek üzere..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz