Salı, Ağustos 16, 2022

Vücut Çatlakları İçin Bitkisel Yağlar Nelerdir?

vücut çatlakları için bitkisel yağ

Cilt çatlakları, cilt yüzeyindeki soluk renkli, ince çizgilerdir. Bu çatlaklar çoğunlukla karın bölgesinde bulunmakla birlikte kolların üst bölümlerinde, göğüs, kalça ve uyluk kısımlarında da ortaya çıkabilir. Kimi zaman cilt çatlakları vücutta geniş bir alanı kaplar. Hamilelik cilt çatlaklarının ana nedenlerinden biridir. Ayrıca ani kilo alma veya verme, çabuk büyüme, ergenlik dönemi, hormonal değişimler, ağırlık egzersizleri, genetik faktörler veya stres gibi etkenler de çatlak oluşumuna sebep olabilir.

Cilt gerildiğinde cilde esnekliğini veren kolajen lifleri bozulur, kolajenin normal üretim döngüsü kesintiye uğrar ve hasar görür. Bu hasar da sonuç olarak, cildin üst katmanında ince çizgilere neden olur. Kilo almanın kendisi çatlak nedeni değildir. Kilo alma veya verme sürecinde çeşitli hormonlarda görülen değişimler, kolajen ve elastin liflerini etkilediği için çatlaklar oluşur. Genlerin de bu süreçte büyük rolü olduğu düşünülür.

Başlangıçta çatlaklar pembe veya kırmızı renktedir. Fakat zamanla cilt yüzeyinde ince, gümüş renkli bir çizgi belirir ve cilt çatlağı haline gelir.

Cilt çatlakları ilk önce mor, kahverengi veya kırmızımsı çizgiler şeklinde ortaya çıkmaya başlar. Bu çizgiler parlak bir görünümde ve cildinizin geri kalanından belli belirsiz şekilde farklılık gösteren bir dokuya sahip olabilir. Zaman geçtikçe çatlakların renginin soluklaştığını fark edebilirsiniz. Zaman, cilt çatlaklarını tamamen yok etmez ama daha az göze çarpar hale getirebilir.

Ne yazık ki cilt çatlaklarını tamamen yok etmek ve cildi eski haline döndürmek mümkün değildir. Ortada yüzlerce mucizevi ürün ve tavsiye dolaşıyorken bu haberi duymak, kimilerine şaşırtıcı gelebilir. Pek çok kişinin durmaksızın çare aradığı çatlaklar maalesef kalıcı bir cilt sorunudur. Önerilere uygun şekilde egzersiz yaparak, kremler kullanarak, lazer tedavisi uygulatarak ya da zamana bırakarak cilt çatlaklarını ancak daha az belirgin hale getirebilirsiniz.

Sonuç olarak cilt çatlakları hiçbir müdahalede bulunmasanız da, kendi kendilerine zamanla belirsizleşecektir. Ancak erken davranıp cildinizi besleyerek bu süreci hızlandırabilir hatta bir ölçüde yeni çatlakların oluşmasını da engelleyebilirsiniz.

Vücut çatlaklarına iyi gelen yağlar

Cilt çatlaklarını yok etmenin değil ama daha az görünmelerini sağlamanın çeşitli doğal yolları vardır. Unutulmaması gereken ilk ipucu ise çatlak önlemede cildi nemlendi tutmanın çok büyük önemi olduğudur.

E Vitamini Yağı

Tokoferol da denilen E vitamini, cilt çatlaklarını önlemeye yardımcı olabilir. E vitamini yağı cildin esnekliğini arttırarak çatlaklarla mücadelede önemli bir avantaj sağlar. Cildiniz daha esnek olduğu sürece, ciltte çatlakların oluşumuna yol açan doku yırtılmaları da en aza iner.

Ne yazık ki doku hasarı meydana gelip cilt çatlakları bir kez ortaya çıkınca, E vitamini yağı büyük olasılıkla cildinizin görünümünü iyileştirmede pek de önemli bir rol oynamayacaktır.

E vitamini yağını cildinizin gergin kısımlarına sabah ve akşam olmak üzere günde iki kez uygulayın. Sıkıca gerilmiş cildinize masaj yapmadan önce, başka malzemeler de ekleyerek yapacağınız karışımla, E vitamini yağının iyileştirici özelliklerinin arttırabileceğinizi göz önünde tutun.

Bölgesel uygulamalar için E vitamini yağı ile birlikte kullanıldığında, kakao yağı nemlendirici özelliği ile öne çıkar. Kullanabileceğiniz diğer olası malzemeler;  gotu yağı, kuşburnu yağı ve tatlı badem yağıdır.

Hint Yağı

Kırışıklık, yaşlılık lekeleri, benler, koyu lekeler, ince çizgiler ve sivilceler gibi birçok cilt probleminin tedavisinde kullanılan Hint yağı, aynı zamanda cilt çatlaklarından kurtulmak için de kullanılabilir.

Bir miktar Hint yağını, 5-10 dakika boyunca dairesel hareketlerle nazikçe masaj yaparak, cilt çatlaklarının bulunduğu bölgeye uygulayın.

İnce, pamuklu bir bez ile bölgeyi sarın.  Sıcak su dolu bir şişe veya bir ısıtma pedi kullanarak, en azından yarım saat etkilenen bölgeyi sıcak tutun.

Gözle görülür sonuçlar elde edebilmeniz için en az bir ay süresince her gün bu işlemi yapmalısınız.

Kakao Yağı

Kakao yağı cilt çatlaklarının tedavisinde oldukça faydalıdır. Mükemmel bir doğal nemlendirici olduğundan cildinizi beslemeye yardımcı olur ve cilt çatlaklarının görünürlüğünü azaltır. Kakao yağını birkaç ay boyunca günde en az iki kez etkilenen bölgelere uygulamalısınız.

Başka bir seçenek de, yarım fincan kakao yağı, bir çorba kaşığı buğday tohumu yağı, 2 çay kaşığı rendelenmiş balmumu, bir çay kaşığı kayısı çekirdeği yağı ve E vitamini yağı kullanarak bir karışım oluşturmaktır. Balmumu eriyene kadar bu karışımı ısıtın. Hazırladığınız karışımı hava geçirmez bir kap içinde buzdolabında saklayabilir ve cildinizdeki çatlaklara günde 2-3 kez uygulayabilirsiniz. Bu karışım cildinizi daha nemli ve pürüzsüz hale getirir.

Zeytinyağı

Zeytinyağı cilt çatlakları da dâhil çeşitli cilt problemlerinin iyileşmesine yardımcı olan birçok besini ve antioksidanları içerir. Ilık zeytinyağını etkilenen bölgeye masajla yedirin.  Bu işlem kan dolaşımını arttırır ve çatlakları azaltır. Zeytinyağı içerisinde bulunan A,D ve E vitaminlerinin cilt tarafından emilebilmesi için yarım saat bekleyin.

Ayrıca zeytinyağını, su ve sirke ile karıştırarak gece kremi olarak kullanabilirsiniz. Bu uygulama cildinizin nemli kalmasını sağlar ve cildinizi ölü hücrelerden arındırır.

Kuşburnu Yağı

Kuşburnu yağı kolayca emilir ve cildinize nüfuz ederek rahatlama sağlar. Yağ asitleri ve C vitamini gibi koruyucu elementlerle renk değişimini azaltarak kolajen üretimini arttırır. Kuşburnu yağındaki yağ asitleri cildinizce emildiğinde, cildi yumuşatma ve nemlendirme faaliyetlerine ek olarak, prostaglandinler adlı bileşenlere dönüşürler. Bu bileşenler cildin yenilenme kapasitesini arttırarak yaraların iyileşmesini sağlar ve cilt çatlaklarına karşı cildinizi korur.

Pek çok uçucu yağın aksine, kuşburnu yağının seyreltilmiş olması gerekmez.  Göğüs ve karın bölgeleri dâhil cildinizin istediğiniz bölgesine doğrudan sürebilirsiniz. Diğer uçucu yağların seyreltilmesi ve cilt tarafından emiliminin kolaylaştırılması amacıyla taşıyıcı yağ olarak kuşburnu yağını tercih edebilirsiniz.

Kuşburnu yağını tek başına kullanabileceğiniz gibi cilde esneklik kazandırdığı düşünülen diğer rahatlatıcı yağlarla birlikte bir karışım içerisinde de kullanabilirsiniz.

Avokado Yağı

Avokado yağı cilt çatlaklarındaki renk farkını azaltma potansiyeline sahiptir. Bunun başlıca nedeni de, cildi destekleyen A, E ve D vitaminlerinin yanı sıra cildin esnekliğini arttıran ve pürüzsüzleştiren yağlar bakımından oldukça zengin olmasıdır.

Avokado yağı saydığımız özelliklerinin yanı sıra, cilde oldukça kolay ve etkili şekilde nüfuz eden bir yağdır ve bu nedenle cildi onaran uçucu yağlar için de iyi bir taşıyıcı yağdır.

Cilt çatlaklarını önlemek için sadece bitkisel yağların bölgesel olarak uygulanmasına güvenmeyin. Ek olarak, düzenli egzersiz ve dengeli beslenme gibi kilonuzu kontrol etmeyi sağlayacak diğer yöntemleri de hayata geçirmeye çalışın. Eğer hamileyseniz; hamilelik süresi boyunca yavaş kilo almaya çalışın. Böylelikle çoğu zaman cilt çatlaklarının oluşmasına neden olan hızla kilo alma ihtimalini en aza indirirsiniz.

Ayrıca unutmayın ki, ne kadar erken müdahale edilirse çatlak görünümünü azaltma konusunda o kadar başarıya ulaşılabilir.

Cilt çatlaklarını tamamen yok edemeyeceğiniz haberini de çok fazla dert etmeyin. Yok olmasalar bile çatlakların zamanla rengi açılacak ve daha az görünür hale geleceklerdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz