Perşembe, Ağustos 18, 2022

Vitamin Eksikliğinde Görülen Hastalıklar Nelerdir?

vitamin eksikliği ve hastalıklar

A Vitamini Eksikliği

Karaciğer problemleri oluşur. Vücut enfeksiyonlara açık hale gelir ve daha çok hastalanır. Gece körlüğü oluşur. Ciltte pullanma ve solgunluk görülür.

B Vitamini Eksikliği

İştahsızlık, depresyon, yorgunluk görülür. Sindirim, kas ve sinir rahatsızlıkları ve Beriberi hastalığı ortaya çıkar. B vitamini eksikliği en çok sinir sistemini etkiler ve ciddi nörolojik hastalıklara sebep olabilir.

B3 Vitamini Eksikliği

Sinir sistemi fonksiyonlarında bozukluk, mide- bağırsak sistemi bozukluk görülebilir. Zihin bulanıklığı, depresyon, ishal ayrıca ciltte lezyonlar, dermatit görülür. Vücut soğuya karşı dayanaksız hale gelir.

B5 Vitamini Eksikliği

Sinir sistemi bozuklukları, deride yaralar ve saç dökülmesi olabilir.

B6 Vitamini Eksikliği

Bağışıklık sistemi zayıflar, sinir iltihabı, koordinasyon bozuklukları, kansızlık ( anemi ), göz ve ağız çevresinde ağrı ve yaralar görülür. Ayrıca stres, depresyon, ruhsal bozukluklar, baş ağrısı, uykusuzluk ve kaşıntı görülür.

B7 Vitamini Eksikliği

Yüksek kolesterol, mide bulantısı, kusma, dil iltihabı , kas ağrıları, depresyon, aşırı yorgunluk, iştahsızlık, cilt kuruluğu, saç dökülmesi – kırılması ve kellik görülür.

B9 vitamini – Folik asit Eksikliği

Kansızlık görülür, sindirim bozuklukları olabilir. Alkol kullanan kişilerde folik asit eksikliği çok fazla görülür. Sara tedavisinde kullanılan ilaçlarla birlikte verilmesi faydalı olur. Antibiyotik kullanımı bu vitamini yok edebilir.

B12 Vitamini Eksikliği

Kalp çarpıntısı, kansızlık, kulaklarda çınlama, omurilik zayıflaması, karaciğer büyümesi, göz bozukluklar, halüsinasyon, sindirim bozuklukları, kronik yorgunluk, depresyon, baş dönmesi, uyku hali, baş ağrısı, huzursuzluk, hafıza kaybı ve sinirsel bozulmalar. Ayrıca dış duyu kaybı ve felç riski artar.

C Vitamini Eksikliği

Halsizlik, diş eti kanaması, ciltte morluklar, eklem- kas ağrıları görülür. Bağışıklık sistemi zayıflar ve hastalıklara yakalanma riski artar. İskorbüt hastalığı görülür. Kalp- damar hastalıkları oluşabilmektedir. Mide ülseri, alerji ve çeşitli kanser türlerine yakalanma riski artar.

D Vitamini Eksikliği

Kas, kemik ve diş sağlığı üzerinde olumsuz etkilere yol açar. Bağışıklık sistemi zayıflar.

E Vitamini Eksikliği

Yürümede zorluk, konuşamama ve beden hareketlerinde bozukluk.

K Vitamini Eksikliği

Kan pıhtılaşması az olacağı için kanamalar görülebilir. Ciltte mavi – siyah noktalar görülebilir. İdrarda kan görülebilir. Diş etlerinde kanama ve karaciğer rahatsızlıkları görülebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz