Salı, Ağustos 16, 2022

Vişne suyunun faydaları nelerdir ?

vişne suyu

Vişne suyunun faydaları nelerdir, nelere iyi gelir ?

Bikini ve mayoların içinde daha sıkı görünmek için özellikle bu aylarda yoğun yapılan egzersizler kas ağrılarına neden oluyor. Sağlıklı yaşamın vazgeçilmezi egzersizin yol açtığı bu ağrılardan kurtulmanın basit bir yolu var…

Yüksek antioksidan içeriğine sahip vişne suyu, bünyesinde bulunan potasyum ve C vitamini ile kaslara enerji vererek, vücuda dinçlik sağlıyor. Uzmanlar, her yaş grubu için sağlıklı bir yaşamın temel taşlarından biri olan egzersizin ardından vücudu dinlendirmek ve yenilemede vişne suyu içmenin etkili olduğunu söylüyor.

Yaşa ve fiziksel duruma uygun olarak yapılan egzersizden sonra kaybedilen sıvı ve mineralleri yerine koymak ve kas ağrılarını azaltabilmek için uzmanların önerisi ise bardak meyve suyu içmek. Meyve suları, vücudun sıvı gereksinimini karşılamanın yanı sıra içeriğindeki vitaminler, mineraller, antioksidan bileşikler ve besin öğeleri ile vücuda enerji veriyor ve dinçlik sağlıyor.

Vişne suyunun antioksidan içeriğinin yüksek olduğu, 2006 yılında American Journal of Clinical Nutrition’da yayınlanan bir çalışmayla doğrulandı. Ayrıca vişne suyunun egzersiz sonrası oluşan kas ağrıları üzerine olumlu etki gösterdiği de yine Amerika’da, Burlington Vermont Üniversitesi’nde yapılan araştırmayla ispatlandı. 2006 yılında yaş ortalamaları 22 olan erkek üniversite öğrencileriyle yapılan bir çalışmada, egzersiz sonrası oluşan kas ağrıları üzerine vişne suyu tüketiminin olumlu etki yarattığı görüldü.

Egzersiz yapanlar ve sporcular için önemli bir besin öğesi olan potasyum kaynakları arasında sebze ve meyveler bulunuyor. Bir su bardağı vişne suyu, günlük potasyum ihtiyacının yüzde 10’unu karşılıyor. Bu nedenle egzersiz öncesi veya sonrasında vişne suyu tüketimi kaybedilen sıvı ve minerallerin yerine konabilmesinde de yardımcı oluyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz