Perşembe, Ağustos 18, 2022

Vajinal Kuruluk Nedenleri Nelerdir?

vajina kuruluk nedenleri

Günlük hayattaki kuruluktan ve tahrişten söz ediliyorsa, bunun en sık görülen nedeni kadının yapısal durumudur. Çünkü yapısal olarak bazı kadınlarda vajinada nemlenme daha az olur. Diğer neden, menopozdur. Östrojen hormonunun azalması ile vajina bölgesinin nemlenmesi azalır ve tahriş meydana gelebilir.

Vajinada sürekli bir sıvı akımı olması gerekir. Çünkü vajinanın ön ve arka duvarı sürekli olarak birbiriyle temas halindedir. Kadın, günlük hayatını sürdürürken o duvarlar sürekli temas halindedir. Eğer o yüzeyler nemli olmazsa tahriş meydana gelir. Cinsel ilişki esnasında da duvarların tahriş olmaması için ekstradan kayganlık gerekir.

Nedeni nedir?

Cinsel ilişki esnasında vajinal kuruluğun en sık görülen nedeni, yeterince uyarılmamaktır. Çünkü vajinadaki kayganlaşmayı sağlayan, cinsel uyarandır. Erkekteki ereksiyonun kadındaki karşılığı vajinadaki kayganlaşmadır. Kadın yeterince uyarılmadan ilişkiye başlamışsa, tabii ki kuruluktan dolayı o bölgede ilişki esnasında ağrı meydana gelecektir.

Kadın ilişki esnasındaki ağrıdan söz ediyorsa veya muayene esnasında o bölgede tahriş meydana geldiğini tespit edersek, o zaman bir sorundan bahsedebiliriz. Ama bazı kadınlarda vajina kuru olmasına rağmen hiçbir şikayet olmayabilir. Bazı kadınlarda da yeterince sıvı akımı olmasına rağmen kadın yeterince kayganlaşmadığından söz edebilir.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Kağan Kocatepe

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz