Pazartesi, Ağustos 8, 2022

Vajinal Akıntı Nedir? Nedenleri Nelerdir?

Vajinal akıntı bayanlarda, iki adet dönemi arasında daha akışkan ve berrak şekilde ve kokusuz olarak görülen akıntı şeklidir. Akıntı vajinanın yan duvarları ile idrar deliği ve vajina girişinde bulunan salgı bezlerinden salgılanan bir akıntıdır. Bu tarif edilen akıntı şekli normal olup herhangi bir sorun arz etmemektedir. Eğer akıntı kokulu, sarı ve daha koyu renk halinde akarsa o zaman sorun arz edebilir.

Bazen kesilmiş süt şeklinde, koyu kahve, köpüklü, gri, sarımtırak veya yeşilimsi renklerde olması bir sorun olduğunun işaretçisidir. Özellikle ilişki sonrası kötü koku oluşması da normal olarak kabul edilmez. Buna eşlik eden ilişkisi sonrası kanama, ağrılı ilişki, yanma, kaşıntı, kızarıklık vb. sorunlar da gözlemleniyorsa mutlaka hekime başvurularak jinekolojik muayene istenmelidir. Akıntıdan alınan örneklerin tahlil edilmesi ile buna neyin enden olduğu anlaşılabilir.

Akıntının nedenleri?

Akıntının ve buna eşlik eden durumların nedeni kanser, bir mantar, herhangi bir enfeksiyon, doğum kontrol yöntemlerinden biri, vajen içindeki yapının dışa doğru dönük olması ya da küçük çocuklarda vajen içi yabancı cisim olabilir. Tedavi yöntemi belirlenen soruna yönelik değişeceği için öncelikle akıntının neden dolayı olduğunun tespiti gerekir. Tespitten sonra tedavi yöntemleri uygulanır.

Günümüzde bayanlar bunları önemsememekte ve sadece eczaneden alınacak bir ilaç ayda kremle bunu düzeltebileceklerine inanırlar. Fakat unutulmamalı ki akıntı aslında önemli bir sorunun habercisi de olabilir. Rahim kanserleri çoğu zaman bu akıntılar ile belirti vermektedir. Erken teşhis diğer kanser türlerinde olduğu gibi rahim kanserlerinde de oldukça önemlidir.

Aslında akıntının berrak ve kokusuz olması normaldir. Sağlıklı bir kadında günlük bir çay kaşığı aktar akıntı olması gerekir. Akıntı kadınları mantar, bir bakım bakteri ve mikroplardan korumaktadır. Kuruluk olmamasını sağlar. Bu yüzden aslında akıntı olması kadınların yararınadır. Kadınların vajinasını her türlü tehlikeden dış etkenlere karşı korumaktadır. Enfeksiyonları önlemektedir.

Yapılması gerekenler nelerdir?

Akıntının öneminin büyük olduğundan bahsettik akıntının içinde bulunan bir madde kişileri enfeksiyon ve mantar gibi bazı hastalıklardan korumaktadır diye de belirttik. Buna istinaden kadınlar özellikle adet ve ilişki sonrasında vajen içini yıkamamalıdırlar. Vajen içindeki akıntı kalmalıdır ki bizi dış tehlikelere karşı koruyabilsin. B unun yanı sıra günlük temizliğe de dikkat edilmelidir. Kullanılan petler 6 saatte bir değiştirilmeli ve o bölgenin temizlenmesi önden arkaya doğru yapılmalıdır.

Banyo ve tuvalet sonrası vajina ve çevresi ile giyilen iç çamaşırı ıslak ve nemli olmamalıdır. Çok eşlilik varsa eğer erkeğin koruyucu prezervatif kullanması sağlanmalıdır. Koku giderici ürünler direkt vajen bölgesine uygulanmamalıdır. Özellikle yaz aylarında nemli mayo ve bikini ile uzun saatler kalınmamalıdır. Girilen havuzun ve denizin temizliğine dikkat edilmelidir.

Son olarak unutmayın ki vajina içinde normal bir seviyede akıntı olması gerekir. Hiç akıntı olmaması ve vajinanın kuru olması da ayrı bir hastalık belirtisidir. Vajen içi her zaman belirli bir düzeyde nemli olmalıdır bunu sağlayanda akıntıdır. Akıntıyı silerek ayda yıkayarak tamamen yok etmek te yanlış bir davranış olup yapılmaması gerekir.

Hamilelikte vajinal akıntı ve nedenleri

Gebelikte vajinal akıntı, gebeliğin neden olduğu fizyolojik ve tedavi gerektirmeyen bir durumdur. Hamilelikte vajinal akıntı, bazen vajinaya bağlı olarak gelişen enfeksiyonlardan da kaynaklanabilir. Oluşan enfeksiyonlar bakteri, parazit ve mantar nedeni ile oluşabilir. Hamilelik döneminde bütün vücutta farklı değişimler meydana gelir. Bu değişimlerden en fazla etkilenen bölge, bebeğin gelişimine ev sahipliği yapacak olan vajinadır ve dolayısı ile hamilelikte vajinal akıntı sıklıkla görülebilir.

Gebelik nedeni ile açığa çıkan hormonlar vajina içinde bulunan flora düzeyini bozarak hamilelikte vajinal akıntının artmasına yol açar. Hamilelikte vajinal akıntı renksiz ve süt kıvamında olur. Gebelik ilerledikçe akıntının boyutu artarak renk ve kıvam değişimine uğrar. Oluşan akıntının rengi koyulaşmış, kokusu kötü, kaşıntı ve yanmaya da neden oluyorsa mutlaka bir enfeksiyon olasılığı vardır. Bu durumda doktora başvurmak gerekir.

Çünkü bu tür akıntılar erken doğuma neden olabilir. Enfeksiyon nedeni ile açığa çıkan hamilelikte vajinal akıntıya karşı muhakkak önlem alınması gerekir. Ayrıca bol sıvı tüketmek, cinsel birliktelikte hijyene özen göstermek, uzun süre idrar tutmamak alınabilecek önlemler arasındadır.

Gebelikte oluşabilecek kanlı akıntı önemli bir ayrıntıdır. Bu durumda zaman kaybetmeden doktor bilgilendirilmelidir. Çünkü gebeliğe bağlı bir sorun gelişme olasılığı vardır ve ihmal edilmemelidir. Hamilelikte vajinal akıntı nedeni ile panik yapmaya gerek yoktur ve anne karnındaki bebeğe her hangi bir zararı olmaz. Şayet hamilelikte vajinal akıntı iltihaplı ise ve mantarlar nedeni ile oluşmuşsa, doktor tedavisi ile sorun giderilecek ve doğum anında bebeğe geçmesi önlenecektir.

Yeni doğan bebeklerde görülen pamukçuk hastalığı mantar iltihabı ile alakalı olarak gerçekleşmektedir. Ayrıca bebekte iltihap nedeni ile pamukçuk meydana gelse bile, pamukçuk tehlikeli bir hastalık değildir ve kolaylıkla tedavi edilebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Aşık Olduğunuz Kişiyi Aklınızdan Çıkarmaya Hazır mısınız?

Aşık olunan kişiyi unutmak için bu önerileri denemelisiniz. Aşk gerçekten de dünyanın en özel ve güzel duygusu. Ancak ne yazık ki hayatta her zaman...