Pazar, Ağustos 14, 2022

Uzmanlardan Sigarayı Bıraktıracak 5 Önemli Tavsiye

sigarayı bırakma

Sigara ve sigara ürünleri, günümüzün en önemli sorunlarından biri… Zararlarını bile bile hem ülkemizde hem de dünya genelinde pek çok kişi sigara kullanımına devam ediyor. Sigara kullanımına bağlı sağlık sorunları da yaşamalarına rağmen hala kullanıma devam eden bu kişilerin sigaradan uzaklaşmaları için uzmanlar önerilerde bulundu.

İngiltere Sağlık Kurumu NHS’nin sigarayı bıraktıracak 5 önerisi aşağıda verilmiştir;

Sağlık Bakanlığı’na bağlı olarak hizmet veren sigarayı bıraktırma poliklinikleri ve Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan destek alın. Bu kurumlardan verilen önerileri uygulayın.

Sigarayı bırakmak için en önemli gerekçelerinizi düşünün ve bunları uzunca bir liste halinde kağıda dökün. Bu kağıdı evde buzdolabı üzerine, arabada ayna üzerine, iş yerine çalışma masasının bir köşesine, kısaca sürekli göz önünde olacak bir yere koyun ve fırsat buldukça okuyun.

Sigara içmediğiniz zamanları hatırlayın. O dönemler ile şimdiki dönemi karşılaştırıp sigaranın sizi nasıl etkilediğini düşünün.

Satın almadığınız her sigaranın parasını bir köşeye ayırın ve bunlarla kendinize hoşunuza gidecek bir şey alarak kendinizi ödüllendirin.

Eğer bu maddelere uyarak sigarayı bırakmayı başarırsanız, bu maddeleri aklınızda tutun ve yeniden sigaraya başlamayı düşündüğünüzde maddeler aklınıza gelsin.

Sigarayı bırakmanın yolları çok çeşitli yöntemler ile gerçekleştirilebilir. Ancak kalıcı olarak bırakmak için yukarıdaki maddeleri uygulayabilir, ilk olarak aklınızda sigarayı bırakmanız gerekir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz