uyku

Uyku

Yatağınızda rahatladıktan sonra, gözleriniz kapanır ve uyuklamaya başlarsınız; sinir ve kaslarınız gevşedikçe bedeniniz seğirir. Yüzey­sel uyku denilen bu evrede en ufak bir rahat­sızlıkla uyanabilirsiniz; çünkü hala çevrenizde olanların farkında olmamızdır.

Yarım saat kadar sonra uyku derinleşir: gevşersiniz, kalp atışla­rınız yavaşlar ve çevrenizle ilginiz kesilir. Tam gevşediğiniz gerçek derin uyku başlar. Hare­ketsiz kalırsınız, kalp ritminiz düşer, solunu­munuz yavaş ve düzenlidir.

Eskiden bu derin uykunun doğal biçimde uyanana dek sürdüğü düşünülmekteydi an­cak bilim adamları, üç aşamadan her birinin yaklaşık yarım saat sürdüğünü ve 90 dakika­lık uyku döngüsünün gece boyunca kendini yinelediğini ortaya çıkardılar. Ortalama ola­rak, iyi bir uyku için dört döngü gerekir.

Sa­baha doğru uyku yüzeyselleşir ve beyin dal­gaları hızlandıkça kalp atışları yükselir, solu­num hızlanır ve hareketlenmeye başlarsınız. Uyanma sınırında olursunuz ve gözlerinizi bile açabilirsiniz ancak, aslında uykudayızdır.

Uyumak ve rüya Görmek

Bilim adamları, uyku laboratuarında, gönüllü kişinin beynindeki elektrik etkinliğini kaydetmek için elektroansefalograf (ECG) denen bir aygıtı kullanırlar. Hızlı göz hareketiyle (REM) belirginleşen rüya sırasındaki etkinlik, uyanık kişide görülen etkinlikle hemen hemen aynıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz