Çarşamba, Ağustos 10, 2022

Türkiye’de Bebeğin Nüfusa Kaydı

bebeği nüfusa kaydetme

Doğum sonrası aileler , özellikle ilk çocuğu olan çiftler yasal prosedürü tam bilmediklerinden dolayı hekimlere veya doğum yaptıkları hastaneye yasal prosedürü sormaktadırlar.

Nüfus idaresine kayıt işlemi  nasıl yapılır?

Doğum sonrası aileler , özellikle ilk çocuğu olan çiftler yasal prosedürü tam bilmediklerinden dolayı hekimlere veya doğum yaptıkları hastaneye yasal prosedürü sormaktadırlar. Bu konuda bir yasal düzenleme vardır ve 1587 sayılı Nüfus Kanununun 74.maddesine göre, doğan çocuklarınızın 30 gün içerisinde kayıtlı bulunduğunuz nüfus müdürlüğüne bildirilmesi ve nüfus cüzdanının çıkartılması gerekmektedir. Eğer aile  bu yasal süreyi geçirirse gün ve gün değişen oranlarda para cezası uygulanır.

Nüfusa kayıt işlemini doğum sonrası  anne veya baba (tercihen müsaitse baba), bunlar yoksa veya kısıtlı ise resmi vasi, resmi vekil, yetiştirme yurtları sorumluları , bakım evleri ve benzeri sorumluları- resmi yetkilileri , doğumla ilgili resmi belge ve raporları ile Nüfus Müdürlüklerine müracaatları sonucunda nüfus aile kütüklerine tescil edilir ve böylece kayıt yapılmış olur. Ancak evlilik öncesi doğan çocuklarda anne ve babanın birlikte müracaat etmeleri ve gerekli formaliteleri birlikte tamamlamaları gerekmektedir.

En çok sorulan soru ise bebeğin anne eğer kızlık soyadını tutuyorsa, annenin kızlık soyadını da alıp alamayacağıdır.Evlilik içinde doğan çocuklar, babalarının nüfusuna baba soyadı ile evlilik dışında doğan çocuklar ise annenin bekârlık soyadı ve bildireceği baba adı ile yazılır. tabii ki çocuğun ismini anne ve baba koyar. Nüfusa din yazılması konusunda ise anne ve baba farklı eğer dinlerden ise aralarında anlaşma yaparak karar verdikleri din nüfus hanesine yazılır.

Yabancılarla evli Türk vatandaşlarının çocuklarına eşiyle anlaşarak biri Türk, diğeri yabancı olmak üzere çift isim koymaları mümkündür. Sadece yabancı isim konulduğu takdirde, nüfus müdürlüğünün, ismin değiştirilmesi için ikaz etme yetkisi vardır. Çocuk reşit olup 18 yaşını doldurduğu zaman  kendi dinini, hatta ismini değiştirme hakkına sahiptir.  Bu tür durumlarda kanunlarımız izin verdiği için çocuk çift uyruklu olma hakkına sahiptir

Doğmuş bebeğin nüfus idaresine kaydı için hangi belgeler gerekmektedir?

İnternetin yaygınlaşması ve e-devlet projesinin hizmete girmesi ile  artık bir çok işlem internet üzerinden bilgisayar aracılığı ile nüfus idarelerinde yapılabilmektedir. Eğer  sizin bulunduğunuz yerde nüfus idaresi yoksa posta ile taahütlü olarak  aşağıdaki belgeleri gönderebilir ve  kayıt işlemi yaptırabilirsiniz. Fakat çok tercih edilen  bir seçenek değildir. Bu işlemi noter kanalı ile bir vekil tayin ederek de yapmak mümkündür.

  • Çocuğun doğum belgesi ( hastane onaylı)
  • Anne veya babanın nüfus cüzdanları,
  • Aile cüzdanı,
  • Doğumdan sonra bu başvurunun  30 gün içerisinde yapılması gerekmektedir.

 Yurt dışında bebeğin nüfusa kaydı

İkametgahı, bağlı bulunduğu Başkonsolosluğa uzak olan Türk vatandaşlarının yeni doğan çocuklarının, aşağıda belirtilen belgelerin gönderilmesi durumunda, posta ile nüfusa kaydı yapılmaktadır.

1. Anne veya babanın nüfus cüzdanları.
2. Evlenme cüzdanı,
3. Çocuğun doğum belgesi .çocuğun başka ülke vatandaşlığı var ise o vatandaşlığı belirtir belge ve Türkçe tercümesi.
4. Avrupa ülkeleri için. işlem ve posta ücreti,
5. Anne ve babanın pasaport cüzdanları
6. Çocuk ayrıca, annenin pasaport cüzdanının refakat hanesine kaydedilecek ise babanın, babaya ait pasaport cüzdanının refakat hanesine kaydedilecek ise annenin, herhangi bir yabancı devlet  noterinde yaptıracağı muvafakatnamenin gönderilmesi gerekir.

Önemli!

Yeni doğan çocuğun 30 gün içinde Başkonsolosluğa kaydının yaptırılması gereklidir. Eğer çocuğun doğumu üzerinden 30 günden fazla bir zaman geçtiyse, babanın veya annenin yukarıdaki belgelerle birlikte bizzat Başkonsolosluğa başvurması gerekmektedir.

Doğum işlemleri için babanın müracaatı yeterli olup, anne ve çocuğun gelmesine gerek yoktur. Babanın olmaması halinde anne de işlemleri yaptırabilir.

Yukarıdaki hususlar sadece evlilik içinde doğan çocuklar için geçerlidir. Evlilik dışında doğan çocukların doğum kayıt işlemleri farklıdır.

Doğum belgesi evlilik dışı yazılmış ise önce Nüfus Müdürlüğünden düzeltilmesi gerekir.
Boşanmayı müteakip 300 gün geçmeden doğan çocuk, evlilik içinde doğmuş sayılır ve kadının boşandığı kocasının soyadı ile nüfusa kayıt yapılır.

Kadının boşandığı kocası çocuğu reddetmek için mahkemeye başvurması gerekmektedir. Babalığın tanınması işlemi yapılırken anne ve babanın birlikte müracaatı gerekmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz