Perşembe, Ağustos 18, 2022

Yalnız Kadınlar Daha Mutlu Olabilir Mi?

yalnız kadınlar daha mutlu

Toplum içinde görülen o ki bekar kadınlar mutsuzluk ya da aşırı kariyer bağımlılığı ile suçlanıyor, suçlanıyor diyoruz çünkü bir kadının bekar olmayı tercih etmesi bir hata olarak bile değerlendirilebiliyor. Oysa uzmanlar tam tersi görüşler yönünde ilginç bir gerçeği ortaya koyuyor: Yalnız kadınlar değil daha mutsuz olmak, aslında evli kadınlara göre daha mutlu ve daha iyi yaşam standartlarına sahip.

Birçok kadın için eğer bekarsa can sıkıcı ve bunaltıcı olabilecek nasihatlar ardı ardına geliyor, evlilik ve ilişki baskıları bekar kadınlar için içinden çıkılmaz bir hal alabiliyor. Ancak yapılan araştırmalara göre evli olmayan kadınlar için daha mutlu ve yaşamda daha çok fırsata sahip olabiliyor. Peki gerçek ne? Gerçekten mutluluk için evlilik şart mı yoksa bekarlık sultanlığı da getiriyor mu?

Boşananlar ve yeniden evlenmek

İnsanlar genel olarak evlililiğin mutluluk getirdiğine inansa da psikologlara göre durum bunun tam tersi. Evli insanların gerek kadın olsun gerek erkek, yaşama dair daha çok sorunu olduğu görülüyor. Evlilikte yaşanan hayal kırıklıkları özellikle kadınları daha da yoğun şekilde etkilerken daha da uzun süreli çalışmalar boşanan, boşandıktan sonra yeniden evlenen kişilerin hayatı boyunca bekar kalan ya da evliliğini ömür boyu devam ettiren insanlara göre daha kısa ömürlü olduğunu gösteriyor.

Kadınlar bekar olmak ister mi?

Evlilikte genel olarak mutsuzluğun en çok etkilendiği tarafı tespit etmede boşanma davaları uzmanlara göre iyi bir referans noktası olabilir. Avrupa, Amerika ve Avustralya kıtalarında 19. yüzyılın ortalarından beri boşanma davalarında daha büyük bir çoğunlukla kadınların dava açan taraf olduğu kaydedilmiş durumda.

Peki sizce genelde evlenmeyi daha çok isteyen taraf olması ile yargıladığımız kadınlar, neden sonrasında boşanmayı daha çok isteyen ve davayı ilk açan taraf oluyor?

Bekarlık yaşamında kadınların genel olarak evliliğe göre çok daha dışa dönük ve kendini geliştirmeye açık olduğu ispatlanmış bir gerçek. Birçok erkek bekarlık yaşamında daha düzensiz ve sağlıksız olduğunu belirtse de kadınlar tam tersi bekar olduğu ve yalnız yaşadığı dönemde daha düzenli bir yaşama sahip olduğunu söylüyor. Dış dünyaya daha çok dahil olma imkanı yakalayan kadınlar için bekarlık yaşamında erkeklerin aksine düzen değil, özgürlüğünü koruma konusu gündemde oluyor.

Arkadaş çevresi ile daha çok iletişim kurmaktan, kendini geliştirecek aktivitelere katılmaya kadar birçok anlamda bekar kadınların hem evli kadınlardan hem de bekar erkeklerden çok daha önde olduğu görülüyor. O halde sizce de ön yargılar hakkında bir daha düşünme vakti gelmemiş mi?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz