Çarşamba, Ağustos 10, 2022

Tüketilmemesi Gereken Zararlı Bitkiler

tüketilmemesi gereken zararlı bitkiler

Sağlıklı ve daha dinç bir vücut için genel olarak doğal beslenme önerilir. Doğal beslenme denilince ilk akla gelen besinler, doğada bulunan ot ve bitki türleridir. Geneli sağlıklı olan bu bitkilerden bazılarının tüketilmesi ise son derece zararlıdır.

Zararlı bitkiler nelerdir?

Vücuda alınmasının ardından yiyen kişide farklı sağlık sorunları ve problemlerine neden olan bitkileri sizler için araştırdık. Doğada farklı şekillerde bulunabilen bu bitkiler ve etkileri aşağıda verilmiştir.

Aslan kuyruğu; Sağlıklı bir kişinin fazla olmamak kaydı ile tüketebileceği bu bitkiyi hamileler kesinlikle kullanmamalıdır. Kişide araç ve makine kullanma yeteneğine zarar verme yönü olduğu için çalışma aralarında ya da trafiğe çıkılması gereken durumlarda alınmaması gerekir.

Cadı fındığı; Güzel bir görüntüsü olan cadı fındığı bitkisi, gözlerde ağrıya ve görme problemlerine neden olabilir.

Cüce palmiye; Büyük palmiye ağaçlarına benzer görüntüsü olan cüce palmiye, 2 aydan fazla tüketildiğinde sağlık açısından zararlı olabilir.

Çuha çiçeği; Risk oluşturan bitkiler arasında yer alan çuha çiçeği, solumun sıkıntısı, balgam ve yüksek ateşe neden olabilir.

Mate; Kilo vermek için tüketilen mate, fazla tüketildiğinde spazm, uykusuzluk, mide bulantısı, ishal ve ateşe neden olabilir.

Meryem ana dikeni; Hamilelik dönemi, emzirme dönemi, çocuklarda ve alerjik durum söz konusu olduğu durumlarda mutlaka doktora başvurulup kullanılmalıdır.

Mürver; Küçük siyah üzüme benzeyen mürver, 1 haftadan fazla düzenli olarak tüketildiğinde solunum güçlüğü ve ateşe neden olabilir.

Sahil çamı; Farklı şekillerde değerlendirilebilen sahil çamı, 18 yaş altı bireylerde, hamile ve emziren kadınlarda tavsiye edilmez.

Tavşan memesi; İsmi çok fazla bilinmeyen tavşan memesi bitkisi, ciltte sertleşmeye, bacaklarda şişmeye ve ülsere neden olabilir.

Ganoderma mantarı; 1-2 ay boyunca düzenli olarak bu mantar türü ile beslenen iki kişinin hayatını kaybettiği bilinen bu mantar türünün düzenli kullanımında dikkatli olunması gerekir.

Sağlık için zararlı olan ve tüketilmemesi gereken besinler doktor kontrolünde az miktarda tüketilebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz