Pazar, Ağustos 14, 2022

Tükenmez Kalem Lekesi Nasıl Çıkar?

tükenmez kalem lekesi nasıl çıkar

Tükenmez kalemler özellikle çocuklu olan evlerde büyük sorunlar çıkarmaktadır. Duvarlar çocukların resim yapma yeri olmakta ve tükenmez kalemlerle de çocuklar duvarlara resim yapabilmektedir. Bu kalemin lakasının çıkması da imkansız gibi bir şeydir. Ancak tükenmez kalem lekesi nasıl çıkar diye sorulduğunda bunun da çaresinin olduğu görülür. Evimizde tükenmez kalem lekesi olabilecek yerler şurasıdır.

  • Duvar kağıtları.
  • Ahşap mobilyalar.
  • Oda duvarları.
  • Koltuklar.
  • Kapılar ve Giysiler.

Tükenmez Kalem Lekesi Evde Nasıl Çıkarılır?

Tükenmez kalem lekesi nasıl çıkar sorusu herkesin aklına gelen ve zaman zaman da bu lekeyi çıkarmaya çalışanlarca sorulan bir sorudur. Duvar kağıtlarında ilk yapılacak yöntem cif ile çıkarmaya çalışmaktır. Eğer bu çözüm olmuyorsa saf alkol imdadımıza yetişir. Bu sayede duvar kağıdındaki tükenmez kalem lekesi çıkarılabilir.

Koltuklarda ise tükenmez kalem lekesini çıkarmak için yapılacak olan saç spreyidir. Sprey sıkıldıktan sonra yarım saat beklenir ve daha sonra fırça yardımıyla leke çıkarılır. Eğer bu yöntem lekeyi çıkarmaya yetmez ise aseton veya saf alkol bu lekelerin çıkarılmasında yardımcı olur. Lekenin üzerine saf alkol veya aseton dökülerek ovalanır ve sabunlu su ile silinir. Oda duvarlarındaki tükenmez kalem lekeleri ise ıslak mendil yardımıyla çıkarılabilir.

Deri koltuklarda ise yöntem çamaşır suyu, cif,amonyak, kolonya, saf alkol veya asetondur. Derinin türüne göre bu malzemelerden birisi tükenmez kalem lekesini çıkarmak için kullanılır. Deri koltuklarda bu malzemeler kullanılırken mutlaka temizlikten önce koltuğun görünmeyen bir yerinde denenmelidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz