topraklama nedir

Topraklama; içerisinde veya kablolarında elektrik bulunduran tüm cihazların olabilecek ve rastlayabileceği kaçak tehlikesidir. Hayati bir risk taşıyan topraklama ölçümü meğer denilen hassas elektrik ölçüm aletidir. Topraklama olup olmadığı bu alet ile kısa sürede ortaya çıkmaktadır. Topraklama elektrik kaçağı sorununu ortaya çıkaran bir durum olduğu gibi, kaçak elektriğin herhangi bir iletkenle birlikte toprağa taşımasını sağlayan bir sistemdir. Topraklama olan bir yerde insan hayatı tehlikeye atılmamış, elektriğe bağlı olan cihazların kullanım ömrü riske atılmamış demektir.

Topraklama Olmazsa Ne Olur?

Aslında topraklamanın olmadığı alanlarda pek bir lüks gibi görünen topraklama ölçümü yapılması gereken bir sorumluluktur. Topraklama olmayan yerlerde ise kaçak elektrik söz konusudur. Bu da kanunen yasa dışı bir durumdur. Örneğin; bir apartmana sadece 2 adet elektrik kablosu girmektedir. Bunlar nötr ve faz hattı olmak üzere elektrik akımını sağlar ve cihazların çalışmasını sağlamaktadır. Bu iki kablonun da güçlü olması için 3. Bir kabloya ihtiyaç vardır. O kablo da topraklama kablosudur.

Topraklama Direnci Nedir?

Topraklama işlemi hem hayati bir gerekliliktir hem de kanunen zorunluluğu olan bir durumdur. Hayati tehlike arz eden topraklama direnci, her insanın yaşamında olması gereken bir yükümlülüktür. Topraklama direnci ise toprağın elektrik akımı sağladığı sırada yaşadığı tepkidir. Topraklama direncini topraklama ölçümü yaparak meğer cihazı ile ölçebilirsiniz. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz