Tırnak Yeme Alışkanlığı ve Zararları Nelerdir?

114
tırnak yeme alışkanlığı

Tırnak Yeme Alışkanlığı ve Zararları nelerdir?

Tırnak yeme alışkanlığı yediden yetmişe birçok insanın ortak problemi diyebiliriz. Bu alışkanlık tamamen psikolojiktir ve buna onikofaji denmektedir. Tırnak yeme alışkanlığı bazı insanlarda strese girince bazılarında heyecanlanınca bazıları ise artık tırnak yemekten alışkanlık kazandığından dolayı yemektedir.

Elbette tırnak yiyorsunuz diye ölecek değilsiniz ama bu küçük gözüken alışkanlık diğer hastalıklara davetiye çıkarabilmektedir. Çünkü günümüzün her anında ellerimizi kullanıyoruz ve tırnaklarımızın içi mikroplarla dolmaktadır. Tırnak yemeye başlayınca bu mikroplar midemizi doldurmakla diş eti sorunları, ağız içi enfeksiyonlarıyla karşı karşıya kalmamıza neden olabiliyor.

Mide ve bağırsaklarımızda parazit olmasına neden olabiliyor. Tırnak yemek sadece vücuda değil karşı tarafın sizin hakkındaki düşüncelerini de değiştirmektedir maalesef. Karşınızda ki kişi sizi çok stresli biri olarak düşünebilmektedir.

Tırnak yeme alışkanlıktan nasıl kurtulurum?

Tırnak yeme alışkanlığından nasıl kurtulabilirim diye soranlara ise önerilerimiz eczanelerden losyonlar ve kremleri kullanabilirsiniz. Ya da renksiz bir acı oje alarak tırnaklarınıza sürerseniz ağzınıza götüreceğiniz anda acı bir tat alacağınızdan yemekten vazgeçmektesiniz.

Bir diğer tavsiye ise tırnak yiyeceğiniz anda başka bir işle uğraşmayı denemenizdir. Tırnak yediğinizde tırnaklarınızı deforme etmektesiniz yemeyi bıraktıktan sonra uzayan tırnaklarınızı keserseniz güç kazanacaktır.

Eğer çocuğunuz tırnaklarını yiyorsa ona kızma yerine dikkatlice incelemelisiniz onu acaba sadece sizin yanınızda yiyip başka bir yerde ve başka birinin yanında yemiyorsa dikkat çekmeye çalışıyordur. Yok her zaman yiyorsa acilen önlem almanız gerekmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz