Cumartesi, Ekim 23, 2021

Testis Kanseri Belirtileri Ve Tedavi Seçenekleri

Testis Kanseri

Kanserin bu pek yaygın olmayan türü genellikle 15 ve 35 yaş arasın­daki erkekleri etkiler. Siyahi insan­larda nadir görülür. Genellikle yalnızca bir testisi etkiler ama bazen ikisini etkilediği de olur. Testis kanseri erken fark edilirse ve erken tedavi edilirse, erkeklerin büyük bir çoğunluğunda iyileştirilebilir. inmemiş testisleri olan erkeklerde bu kanser riski yüksektir.

Belirtileri

Testis kanseri testiste sert bir kitle şeklinde ortaya çıkar. Genellikle büyüyüp yayıldığı için düzenli olarak kendi kendine muayene yapmak önemlidir. Kitle genellikle ağrısızdır. Ama bazen de ağrı ve iltihaplanmaya neden olabilir.

Tedavi Seçenekleri

Testisinizde bir kitle olduğunu fark ederseniz bunu doktorunuza bildirin. Doktorunuz sizi muayene edecek ve epididimit gibi diğer nedenleri ayıklayacaktır. Bir ultrason yapmak da genellikle tanı koymada bir sonraki adımdır. Kanserden şüphelenirse doktorunuz biyopsi yapacaktır.

Biyopside kanserli hücrelere rastlanırsa, bu durumda testisi ve yakınındaki lenf düğümlerini almak için ameliyat gerekir. Ameliyatta bir testis sağlam bırakıldığı için, ameliyat olmanız cinsel üretkenliğinizi ve penisinizin sertleşme yeteneğini çoğunlukla etkilemez.

Bazı testis kanseri türle­rinin erken evrelerinde yalnızca ameliyat yeterlidir. Diğer durum­larda ise, radyasyon tedavisi , kemoterapi veya her ikisi birden uygulanır. Hastalık erken teşhis edilirse mükemmel sonuçlar elde edilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İnsan Saçı Neden Grileşir?

Gri saç tellerinin pigment azalmasından kaynaklandığı bilinen bir gerçektir. Beyaz saçtaysa artık hiç pigment kalmamıştır. Fakat bu iki durumun neden gerçekleştiği hâlâ, biraz da...
prostat

Prostata ne iyi gelir?