Pazartesi, Ağustos 8, 2022

Tavuk Göğüs Eti Kaç Kaloridir?

tavuk göğsü kalori

Tavuk eti,  dengeli ve sağlıklı beslenmede yeterli miktarda yer verilmesi gereken ve kalori değerleri sebebiyle kırmızı ete tercih edilen, sağlıklı bir beyaz ettir. Mineraller açısından zengin olmakla birlikte kolesterol değeri bulunmaktadır ve bu yüzden dikkatli tüketilmelidir. Tavuk etinde yağ oranı düşük olduğu için göğüs eti daha çok tercih edilmektedir. Tavuk göğüs eti  hem lezzetli hem de protein kaynağı olması bakımından sağlıklı bir besindir.

Tavuk Göğüs Eti Pişirme Yöntemine Göre Kalori Değerleri

 Haşlanmış tavuk göğsünün 100 grama denk gelen küçük bir tabak porsiyonunda 150 kaloribulunmaktadır.

Izgara olarak hazırlanan bir porsiyon tavuk göğsünde kalori miktarları haşlama tavuk göğsü ile hemen hemen aynı olmaktadır. Bir porsiyon –yaklaşık 100 gram- ızgara tavuk göğsünün kalori aralığı 140-150’ dir. Derisiz ızgara tavuk göğsünde 100 gramın kalori değeri 110-120’dir.

Kızartma olarak hazırlanan tavuk göğsünün kalori değeri, yağ kullanılması sebebiyle haşlama  ve ızgara tavuk göğüs etine oranla artmaktadır.

100 gramlık derili bir porsiyon kızarmış tavuk göğsü eti 210 kalori civarındadır. Derisiz ve kızarmış tavuk göğsünün 100 gramında 160-170 kalori bulunur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Peynir Çeşitleri Nelerdir?

Sabahları kahvaltı soframızda, poğaçalarımızda, böreklerimizde, yemeklerimizde kullandığımız peynirlerin ayrı ayrı lezzetleri var. Hepsi damağımızda muhteşem tatlar bırakıyor. Yapılışları farklı, lezzetleri farklı. İşte Türk peynirleri... Beyaz...
kıbrıs tatlısı

Kıbrıs Tatlısı Tarifi

italyan köfte

İtalyan Köfte Tarifi