Salı, Ağustos 16, 2022

Sütün Tencereye Yapışması Nasıl Önlenir?

sütün tencereye yapışmasını engelleme

Küçük çocuklara daha sağlıklı süt vermek ya da evde kendi yoğurdunu mayalamak isteyenler marketlerde hazır olarak satılan sütlerden çok açık olarak satılan sütleri almayı tercih eder. Çiğ halde taze taze satılan bu sütler kullanılmadan önce bir süre kaynatılıp pişirilmelidir. Bu pişirme işlemi sırasında “Sütün tencereye yapışması nasıl önlenir?” sorusu pek çok ev hanımının aklında yer eder.

Sütün tencereye yapışması

Süt kaynatma aşaması sırasında sütün taşması ve tencereye yapışması çok sık rastlanan bir problemdir. Bu problem çoğu zaman zorlayıcı lekelere neden olup tencerelerin ömürlerini de kısaltır. Hem bulaşık yıkama aşamasında zorlanmamak hem de süt pişirilen gereçlerin daha uzun süre kullanılması için süt kaynatırken tencerenin yapışmaması için uygulanabilecek yöntemleri sizlerle paylaşıyoruz.

Kaynatılan sütün tencereye yapışmaması için içine bir miktar şeker eklenip kaynatılabilir. Bunun için süt miktarına göre şeker miktarının belirlenmesi önemlidir. 1 litre süt için yarım çorba kaşığı toz şeker ilavesi idealdir. Bu yöntem için kaynatılacak sütün ilk olarak tencereye alınması, ardından şeker eklenir ve karıştırılır. Bu şekilde hafif şeker eklenen sütün tencereye yapışma durumu da söz konusu olmayacaktır.

Sütün tadında her hangi bir değişiklik olmaması için şeker kullanmak istemeyenler süt kaynatılacak tencereyi su ile ıslatarak sütün yapışmasını önleyebilir. Bu yöntem için sütün kaynatılacağı tencere normal ısıda bir su ile çalkalanır. Hiç bir şekilde kurulanmadan pişirilecek olan süt tencereye eklenir ve normal bir şekilde kaynatılmaya başlanır.

Süt kaynatılırken yapışmaması için uygulanabilecek bu iki yöntemden istediğinizi deneyebilir, rahat bir şekilde süt kaynatıp pişirebilirsiniz. Sütün tencereye yapışmasını önleyerek çıkması zor süt lekelerinin de önüne geçebilir, süt pişirme kaplarının daha hijyenik olmasını sağlayabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz