Pazartesi, Ağustos 15, 2022

Sütleğen Bitkisinin Faydaları Nelerdir?

sütleğen

En önemli sağlık yararlarından bazıları, iyileşmeyi destekleme, cildi yumuşatma, dişi üremesini koruma, gastrointestinal bozuklukları iyileştirme, solunum sistemini iyileştirme, bağışıklık sistemini güçlendirme, doğurganlığı artırma ve iltihabı azaltma yeteneğidir.

Euphorbia, dünyanın tropik kesimlerinde yol kenarlarında sıkça rastlanan tuhaf ve otsu bir bitkidir. Hindistan’a özgü olduğu düşünülen bu yabani ot, artık popülaritesi arttıkça çok bilinen bir tür haline gelmiştir. Esas olarak benzersiz kimyasal yapısı ve vücut üzerindeki güçlü etkileri nedeniyle bir tıbbi bitki olarak kullanılır. Geleneksel olarak binlerce yıldır kullanılmaktadır ve bu bitkinin etkileyebileceği tüm kimyasal sorunları tam olarak anlamak için modern araştırmalar yapılmaktadır.

Bitkinin tüm kısımları kendi açısından etkilidir ve belirli rahatsızlıklar için kullanılır. Genellikle “astım otu” olarak da adlandırılan bu otsu bitkiden elde edilen yapraklar, çiçekler ve özler, eldeki rahatsızlığa bağlı olarak farklı şekillerde ve farklı biçimlerde kullanılır.

Bitkinin her kısmı sütlü bir içeriğe sahiptir. Sterol, tanen, alken, glikozit, triterpenoid, alkaloid, kuersetin, kolin ve şikimik asit gibi içeriklere sahiptir. İyi drenajlı topraklarda yetişir. Özel kimyasal içeriği nedeniyle, tıbbi tedaviler için kullanılır. Geleneksel olarak, sağlık sorunlarının tedavisi için binlerce yıldır kullanılmıştır. Kuzey Avustralya’da doğal bitki örtüsü olarak görülür.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Sütleğen aslında bağışıklık sistemini birçok yönden etkileyebilir, ancak bitkinin popüler geleneksel kullanımlarından biri göz enfeksiyonlarını tedavi etmektir. Bitkinin çiçeklerini kullanarak, göz enfeksiyonlarını yatıştıran ve konjonktivit belirtilerini azaltan bir ilaç yapılabilirsiniz. Bu yöntem bugün hala kullanılıyor.

Antienflamatuvar Etkiler Barındırır

Bu bitki, toksinleri nötralize etmeye ve yılan ısırığı nedeniyle oluşan iltihabı azaltmaya yardımcı olur. Bu yüzden geleneksel olarak, senelerce, çeşitli bölgelerde yılan ısırıklarının tedavisinde kullanılmıştır. Yerel halk tarafından halen kullanılmaktadır.

Parazit Oluşumunu ve Gelişimini Önler

Sütleğen antelmintik olarak işlev görür, bu da parazitlerin ve bağırsak solucanlarının ortadan kaldırılmasına yardımcı olabilir demektir. Böylece parazitlerin ve bağırsak solucanlarının neden olabileceği farklı komplikasyonları da önler.

Solunum Sağlığını Destekler

Solunum sorunlarına gelince, sütleğen çok etkili bir ilaç olabilir. Otun antienflamatuvar yapısı, bronşit gibi rahatsızlık verici hastalıkların yanı sıra, bronşiyal tahriş, astım, boğaz ağrısı ve kronik öksürük tedavisi için ideal olabilir.

Cinsel Sağlığı Artırır

Sütleğen cinsel sağlık söz konusu olduğunda birçok etkiye sahiptir, ancak antiviral ve antibakteriyel özellikleri, zührevi hastalıkların ve idrar yolu enfeksiyonlarının tedavisinde çok etkilidir. Bu geleneksel bir kullanımdır ve aynı zamanda modern tıp için de araştırılması gereken bir bilgidir.

Cinsel Aktiviteyi Artırır

Erkeklerde, libidoyu geliştirmek ve doğurganlığı arttırmak için uzun süredir cinsel uyarıcı olarak kullanılmaktadır. Seks işlevini ve aile kurma şansını artırmak isteyen erkekler için harika bir çözüm olabilir. Erken boşalmayı önlemek için bile yardımcı olabilir! Kadınlar için, laktasyon etkili olduğundan, anne sütü üretimini teşvik edebilir. Bununla birlikte, hamile kadınlara verilmemelidir, çünkü düşüklere neden olabilir.

Gastrointestinal Sorunları Tedavi Edebilir

Parazitleri ve bağırsak solucanlarını ortadan kaldırmanın ötesinde, ayrıca gastrointestinal sistemi rahatlatabilir ve diyare veya dizanteri semptomlarını ortadan kaldırabilir. Sütleğen bağırsak duvarlarının yatıştırılmasıyla bağırsak hareketlerinizi daha normal bir seviyeye getirebilir ve herhangi bir yan etki olarak ağrı duymanızı veya rahatsızlığı önleyebilir.

Cilt Sağlığını Geliştirir

Sütleğenden yapılan yöresel ilaçlar; yara, döküntü, yanık ve diğer cilt sorunları için doğrudan cilt üzerine topikal olarak uygulanabilir. Ciltte kan akışını artırarak, iyileşme sürecini hızlandırabilir, yeni hücrelerin büyümesini teşvik edebilir ve hatta daha sağlıklı görünen bir cilt oluşturmak için antioksidan kapasitesine katkıda bulunabilir. Yaşlanma belirtilerini ortadan kaldırabilir ve kırışıklıkları ve güneşin hasarını azaltabilir.

Geleneksel Kullanımı;

 • Bronşit, astım ve öksürük krizi gibi solunum problemlerinin tedavisinde kullanılır.
 • Ayrıca bağırsakta oluşan amoebiasis için de yararlıdır.
 • Antienflamatuvar özelliklere sahip olduğu için yılan ve böcek ısırıklarına uygulanır.
 • Bitkiden yapılan infüzyon, soğuk algınlığı, bağırsak rahatsızlıkları, şişkinlik için bir yardımcı olarak görev yapar.
 • Romatizmayı tedavi etmek için kullanılır.
 • Fransız Guyanası’nda, yapraklardan yapılan bir infüzyon safra söktürücü olarak ve ishali tedavi etmek için kullanılır.
 • Sütleğen yaprakları, çürük, apse ve adenit için yararlıdır.
 • Kökü; bronşit, astım ve diğer akciğer problemleri için kullanılır.
 • Amebik dizanteri için de yararlıdır.
 • Bitkiden yapılan macun; dizanteri, ayak mantarı ve cilt problemlerini tedavi etmek için kullanılır.
 • Aynı zamanda sifiliz (frengi) tedavisinde de kullanılır.
 • Topikal olarak uygulayarak siğil sorununu ortadan kaldırabilirsiniz.
 • Bronş yollarını rahatlatır.
 • Çocuklarda bağırsak solucanlarını ortadan kaldırmak için kullanılır.
 • Bu bitki ayrıca genital şikayetler ve gonore için kullanılır.
 • Bağırsak krampları, böbrek enfeksiyonu ve idrar yolu enfeksiyonu tedavisinde kullanılır.
 • Emziren kadınlarda laktasyonu artırmaya yardımcı olur.
 • Adet sorunları, böbrek taşı ve zührevi hastalıklar için yararlıdır.
 • Göz enfeksiyonlarının yanı sıra konjunktivit gibi iltihaplanma sorunlarına da yardımcı olur.
 • Geleneksel olarak, kanamayı durdurmak için, ezilmiş yapraklarını yaralara kapatırlar. Ayrıca yara, sivilce ve çıbanın iyileşme sürecini hızlandırır.
 • Kabızlık ve lavman için kullanılır.
 • Ağız ülseri ve pamukçuk tedavisi için gargara olarak kullanılır.

Yan Etkileri Nelerdir?

Bazı durumlarda, kusmaya neden olabileceğinden, oral olarak büyük miktarlarda tüketmek iyi bir fikir değildir. Ayrıca, yukarıda belirtildiği gibi, hamile kadınlar bu otu kullanmaktan kaçınmalıdır. Diğer yan etkiler, hafiftir ve seyrek görülür. Her zaman olduğu gibi, diyet veya sağlık planınıza güçlü bir bitkisel ot eklemeden önce doktorunuzla konuşun.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz