Çarşamba, Ağustos 10, 2022

Söğüt Ağacı Yaprağının Faydaları Nelerdir Neye Yarar?

söğüt ağacı

Genellikle yazın gölgesinde oturarak sefa çekilmek için kullanılan söğüt ağaçları herkes tarafından bilinir ve tanınır. Ancak şifalı otlar kategorisinde incelediğimizde söğüt ağacı yaprağının faydaları nelerdir veya hangi rahatsızlıklarda kullanabiliriz gibi durumlarda çoğu kişi gerçek anlamda ne işe yaradığını tam olarak bilmez.

Genellikle yazın gölgesinde oturarak sefa çekilmek için kullanılan söğüt ağaçları herkes tarafından bilinir ve tanınır. Ancak şifalı otlar kategorisinde incelediğimizde söğüt ağacı yaprağının faydaları nelerdir veya hangi rahatsızlıklarda kullanabiliriz gibi durumlarda çoğu kişi gerçek anlamda ne işe yaradığını tam olarak bilmez.

Söğüt ağacı yaprağının faydaları

Bilinen türleri 250 üstünde olan bu ağaç genelde kışın yapraklarını döker ve nisan mayıs aylarında çiçek açar. Normal koşullarda rastlanılan bir yan etkisi yoktur ancak aşırı tüketildiğinde sinirlere zarar verebilir bu tür bir etkiyi de gül suyu ile çözüm bulunabilir.

Söğüt ağacı yaprağı neye yarar dersek de onlarca farklı etkisini gözlemleyebiliriz, yaprakları ile birlikte kabuğunun da faydalı olduğu durumlar gözlemlenmektedir. En belirgin özellikleri arasında yer alan ağrı kesici özelliğini yaprakların kaynatılarak içerisine bal eklenerek tüketilmesi durumunda yakalayabilirsiniz, bu karışımı baş ve vücuttaki genel ağrılar için kullanabilirsiniz.

Ayrıca hazırladığınız bu karışımdan kulak içerisine birkaç damla damlatarak kulak ağrısından kurtulabilirsiniz. Üstelik uykusuzluk sorunu çeken kişiler içinde oğul otu ile birlikte kaynatılarak bir çay hazırlanır, uyumadan 2 saat kadar önce bir su bardağı kadar içilmesi işinizi görecektir. Tadının acı olmasından dolayı çocuklarda ve sinir hastalığı olan kişilerde söğüt ağacı yaprağı karışımı bal ile tatlandırılır ve nane de eklenebilir.

Sürekli olarak ayakta çalışan ve buna bağlı ayak ve topuk şiddetli ağrı çeken kişilerde de kullanımı şu şekildedir leğen içerisine konulan suyun içerisine söğüt yaprağı atılır ve biraz beklenilir sonrasında ise ayaklarınızı suya sokarak rahatlama sağlayabilirsiniz. Söğüt ağacı yaprağının faydaları arasında ciltteki yaralar için kullanımı da vardır, yapraklar kaynatıldıktan sonra lapa haline getirilir ve şikâyet olunan bölgeye sürülür böylece açık yaraların daha kısa sürede kapandığını kendi gözleriniz ile görebilirsiniz. Sara gibi sinir hastalıklarına bağlı rahatsızlıklarda ise yine yaprakları kaynatıp bal ile tatlandırarak bir şurup hazırlanır ve şikâyeti olan kişiye düzenli ve soğuk olarak içilir ve böylece rahatlama sağlanır.

Söğüt yaprağı aynı zamanda ağrı kesici özelliği ile de romatizmal hastalıklarda en büyük yardımcılar arasında yer alır ayrıca yüksek kan şekerine sahip kişilerde şekerin düşürülmesine de yardımcı olmaktadır. Ağrı kesici özelliği ile birlikte ilaçlarda rastladığımız ağrı kesici özelliğini de gözlemleyebiliriz, özellikle iştahsızlığa bağlı olan yeme sorunlarında iştah açıcı etkisi olduğunu da belirtmeden geçmeyelim.

Ayrıca bayanlar için düzenli olarak tüketildiğinde ağrılı ve sancılı geçen adet dönemlerinde büyük yarar sağlar, pek çok alanda faydalı olmasına karşı kan inceltici ilaç kullan kişilerin bu karışımları kullanmaları oldukça risklidir. Çünkü kan sulandırma etkisini daha fazla artırdığı için olası bir kanama durumunda önüne geçilemeyebilir, ayrıca diüretik grubundaki ilaçlarında etkisini azalttığı gözlemlenmektedir. Bunlarla birlikte ise nonsteroidal iltihap ilaçları ile birlikte kullanılması durumunda mide kanaması riskine sahip olduğunun da bilinmesi gereklidir.

UYARI: Doktor kontrolünde kullanılmalıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz