Çarşamba, Ağustos 10, 2022

Sinir Otunun Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Sinirli ot, tüm Dünya’da Plantago major olarak  bilinir, Kuzey Amerika, Avrupa ve Asya’ya özgü yeşil, yabani bitkilerden biridir. Dünya üzerindeki kültürler yaprağını kullanıyor çünkü Plantago major, bin yıl boyunca sağlık rahatsızlıklarının hafifletilmesine yardımcı olmuştur. Bitki, Anglo-Sakson tıbbi metinlerinin bir koleksiyonu olan antik Lacnunga’da bahsedilen dokuz kutsal ottan biridir.

1500’lü ve 1600’lü yıllarda, köpek ısırıkları ve ateşten gribe kadar her şey için Avrupalılar tarafından kullanılmıştır. Sinirli otun başlıca bileşenleri iridoid glikozitler (özellikle aucubin), müsilaj içeriği ve taninlerdir. Hepsinin birlikte, tahrişi azalttığı, zararlı organizmaları bastırdığı ve balgam söktürücü eylemlerde bulunduğu düşünülmektedir.

Kardiyovasküler Sağlığı Destekler

Araştırmalar, bu bitkinin trigliserid seviyesini düşürme ve koruma potansiyeline sahip olduğuna işaret etti. Kötü (LDL) kolesterol seviyesini düşürmek, iyi (HDL) kolesterol seviyesini artırmak ve ikisi arasındaki dengeyi korumak için de yararlı olduğu biliniyor. Bütün bu unsurlar kontrol altına alındığında çeşitli kardiyovasküler sağlık sorunları riski azalır.

Sinirli ot, nadiren olumsuz reaksiyonlar veriyor gibi görünmektedir ve kullanılması oldukça güvenlidir. Bununla birlikte, her zaman maksimum sağlık yararlarını elde etmek için önerilen dozu uyguladığınızdan emin olun.

Cilt Bakımına Destek Verir

Sinirli ot, güneş yanığını tedavi edebilir. Taze yapraklarının suyunu alın ve etkilenen bölgeye uygulayın. Benzer yararları için bu yaprakları soğuk su ile ezerek bir haşere kovucu yapabilirsin. Antienflamatuvar etkisiyle yanıkları ve kızarıklıkları yatıştırırken, antibakteriyel özellikleri kaşıntıyı önler.

Bu bitkinin yapraklarından elde edilen özüt, böcek ısırıkları ve arı sokmaları ile bağlantılı kaşıntı, iltihaplanma ve acıyı azaltan bazı elementler içerir. Böylece cildi rahatlatır ve iyileştirir. Aynı şekilde özüt olarak kullanımının, cilt yenilenme sürecini canlandırdığı bilinmektedir. Bu da, yaralar ve lekeler nedeniyle deride yara izi kalma şansını azaltır. Akne ve Gül hastalığı (rosacea) gibi iltihaplı deri koşullarını, topikal uygulamalarla  azaltır.

Enflamasyonun azaltılması ve bölgenin enfeksiyonlardan korunması ile birlikte, bu bitki ayrıca cilt hücrelerinin daha hızlı iyileşmesini ve yenilenmesini sağlayarak yara izi oluşumunu engeller. Yukarıda belirtildiği gibi, bu bitkinin leke karşıtı özelliklere sahip olduğu bilinmektedir. Araştırmalar, bir kişinin özellikle sivilce veya akne varsa düzenli olarak bir takviye olarak kullanabileceğini, lekeleri temizlemek ve cildi parlak tutmak için işe yarayacağını gösteriyor.

Doğal Diüretik Özellikler Sergiler

İdrar kesesi ve böbrekleri etkileyen enflamatuvar durumlar için doğal bir tedavi yöntemidir. Doğal bir idrar söktürücü ve yatıştırıcı olarak; sık idrara çıkma imkanı sağlar, böylelikle böbrekler ve mesanedeki toksinleri ortadan kaldırır. Çeşitli sağlık konularında, özellikle ödem koşullarının hafifletilmesinde de etkilidir. Ayrıca, çocuklarda yatak ıslatma için etkili bir tedavi olarak da kullanılabilir.

Sindirim Sistemi İçin Yararlıdır

Sinirli otu, sindirim rahatsızlığı ile devam eden iltihaplanmayı hafifletmek için bir bardak çay olarak veya salatalarınızda kullanabilirsiniz. Aynı zamanda sindirimin iyileştirilmesine yardımcı olur ve hatta kabızlık sorunlarıyla sağlıklı bir şekilde mücadele eder. Yapraklarından elde edilen tentürü ishal, gastrik ülser, bağırsak ülseri, dispepsi ve dizanteri için etkili bir çare ve tedavi olarak kullanılır.

Potansiyel Kanser Önleyici Özellikleri Vardır

Sinirli otun antienflamatuvar yapısı oldukça iyi bilinmektedir. Bu, bir anti-kanser ve anti-tümör ajanı olarak da işlev görmesini sağlar. Kanserli hücrelerin ve tümörlerin büyümesini engeller, dolayısıyla bu habis durumun yayılmasını önlemede oldukça etkilidir

Obezite Riskini Azaltır ve Tedaviye Yardım Edebilir

Bu bitkinin diüretik ve detoks özeliklerine sahip olduğu bilinmektedir. Ayrıca, açlık sancılarını büyük ölçüde önlemeye yardımcı olan iştah kesici özelliklere de sahiptir. Sinirli ottan 3 gram alıp, 250 ml su ile demleyin. Her yemekten yarım saat önce için. Günde maksimum üç defa tüketebilirsiniz. Herhangi bir sağlık sorununuz varsa doktora danışmadan fazla miktarda tüketmeyin.

Sinir Otu Nasıl Kullanılır?

Günümüzde halen halk arasında sıklıkla kullanılmaktadır. Bosna Hersek’te “mehlem” adı verilen bal mumu formunda “ürogenital sistem bozuklukları, solunum sistemi bozuklukları, gastrointestinal sistem rahatsızlıkları, cilt hastalıkları, kan sistemi bozuklukları, sinir sistemi bozuklukları, kardiyovasküler sistem bozuklukları ve romatizma” için kullanılır.

Kolombiya’daki insanlar sağlık kazanmak için kullanıyorlar. Meksika’daki kullanımı gastrointestinal kategoriye aittir. Bunlar, dünya çapında nasıl kullanıldığına dair birçok örnekten sadece birkaçıdır. Dünyanın her yerinde uzun süre kullanılan geçmişi ile ve bazı terapötik (iyileştirici) özelliklerinin onaylanması nedeniyle, esasen üst solunum yolu sağlığı için bitkisel bir ilaç olarak kullanılmaktadır.

Sinir Otu İle İlgili Yapılan Klinik Araştırmalar

Modern bilim, mera bitki örtüsünün etkilerini henüz incelemeye başlıyor ve çalışmalar, bu geleneksel kullanımların bazılarını doğruluyor. Amerika Birleşik Devletleri’nin FDA’sına benzeyen, ancak otların tıbbi kullanımını düzenleyen Alman Komisyonu E, üst solunum yolu enfeksiyonlarıyla ilişkili mukoza zarının öksürük ve tahrişini hafifletmek için ot yapraklarının dahili kullanımını onayladı.

Deneysel araştırmanın rahatsızlığa neden olan akciğer dokularının tahrişini azaltmaya yardımcı olabilecek yararlı özelliklerini doğruladığını buldular. Aynı zamanda bağışıklık sistemini uyarmaya yardımcı olabilir. Sinirli ot bitkisini, özellikle çocuklar için, orta derecede kronik irritatif öksürük için öneriyorlar.

Bulgaristan’da yapılan iki klinik araştırmada, bitkinin kronik bronşit için etkinliği belgelendi. Öksürük şurupları ve boğaz damlalarında sık kullanılan bileşenler olan pektin ve gliserin gibi nazikçe hareket eder. Etkilenen mukoza zarı üzerine yatıştırıcı bir film oluşturarak hafif rahatsızlık ve tahrişe karşı koruyucu etki gösterir.

Bu özelliği ile, grip, soğuk algınlığı ve tahriş nedeniyle öksürük için etkili bir rahatlama sağlayabilir. Yatıştırıcı olarak, akciğerlerde daha fazla mukus üretimine neden olabileceğinden, kuru öksürükleri hafifletmek için daha sık kullanılır.

Halk tıbbında solunum, idrar ve sindirim kanallarıyla ilgili çeşitli bulaşıcı rahatsızlıklar için kullanıldığı Tayvan’da yapılan bir araştırmada, bitkiden alınan sinirli ot özütlerinin zararlı organizmalara karşı direnç gösterdiği bulundu. Komisyon E. tarafından bulunan immün sistemi uyarıcı etkileri de doğrulandı.

Arjantin Universidad Nacional Río Cuarto’daki Mikrobiyoloji ve İmmünoloji Bölümü ayrıca, 8 farklı bitkiden alınan özütleri incelerken bu otun zararlı organizmalara karşı direncini doğruladı.

Brezilyalı bir üniversite tarafından yapılan araştırmalar, Plantago major da dahil olmak üzere, Asteraceae ailesinden üç bitkinin, maya da dahil olmak üzere zararlı organizmalara karşı bir miktar etkinliğe sahip olduğunu buldu. Brezilya halk tıbbında birçok enfeksiyöz rahatsızlık için kullanımının doğruluğu da böylece kanıtlanmış oluyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz