sinekli bakkal

Halide Edip Adıvar, kadın yazar ve aydınlarımız arasında önemli bir yere sahiptir. Milli Mücadele dönemini kapsayan eserleri ile tanınmakla birlikte yaşamı boyunca çok sayıda roman ve hikaye kaleme almış, birçok romanı sinemaya da çevrilmiştir.

1940 yılı itibari ile İstanbul Üniversitesi’ nde profesörlüğe başlamış, 1950-1954 döneminde İzmir milletvekilliğinde bulunarak, milletvekilliğinin ardından tekrar öğretim üyeliğine dönmüştür. Tıp profesörü aynı zamanda düşünür ve yazarlarımızdan Adnan Adıvar’ ın eşidir.

Sinekli Bakkal Romanı Hakkında

Halide Edip’ in en tanınmış romanları arasında yer alan Sinekli Bakkal, ilk baskısını 1936 senesinde yapmıştır. Konunun geçtiği dönemin 2. Abdülhamit dönemine rastlaması açısından önemli bir çağa tanıklık eden, değerli eserlerimiz arasındadır.

Sinekli Bakkal Romanının Özeti

Roman kahramanlarından Emine, Sinekli Bakkal Mahallesi imamının kızıdır. Tevfik Beyle yaptığı evliliğine babası, başından beri razı olmamış, üstelik Emine eşi ile geçimsizlik yaşayarak baba evine geri dönmüştür. Romanın baskın karakterlerinden Tevfik, küçük yaşlarda oyunculuğa merak sarmıştır. Okul yıllarında tiyatro gösterilerinde rol almakta, yeteneği ilgi çekmektedir. Kısa sürede oyunculuk kariyerinde yükselir ve tanınmış bir sanatçı olur. Emine ile olan çalkantılı evliliğinin ardından sürgüne gönderilir.

    Emine ve Tevfik’ in kızları Rabia, babasız büyümektedir. Rabia, dedesi imam olduğu için küçük yaşlarda sıkı bir din eğitimi alır. Kısa sürede sesi ilgi görür ve İstanbul;’ da Kur’ an ve mevlitlerin aranan ismi haline gelir. Bu sırada mahallede hatırı sayılır bir yeri olan Selim Paşa Konağı’ nda da ara ara Kur’ an okumaktadır. Sesi ile kısa sürede konağa piyano dersleri vermek için gelen  İtalyan piyanist Pelegreni’ nin ilgisini çekmiştir.

     Rabia, mahallede monoton bir hayat yaşayadursun, babası Tevfik Bey, sürgün sonrası Sinekli Bakkal Mahallesi’ ne geri döner. Eski bakkal dükkanını tekrar açar ve Rabia’ yı yanına alır. Ancak bu hayat fazla uzun sürmez, Tevfik yeniden sürgüne gönderilir. Yalnız kalan ve babadan kalma bakkal dükkanında geçinmeye çalışan Rabia, Selim Paşa’ nın oğluna piyano dersleri veren Pelegreni ile Müslüman olup Osman adını alarak İstanbul’ a yerleşmesinden sonra evlenir. Aynı dönemde dedesi Sineklibakkal imamını da kaybeder. 1908 Meşrutiyet’ in ilanından sonra Tevfik Bey’ in sürgünden dönmesi ile Rabia için mutlu bir hayat başlar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz