Perşembe, Ağustos 18, 2022

Sık Görülen Kadın Hastalıkları Nelerdir? Tedavileri Nasıl Yapılır?

sık görülen kadın hastalıkları ve tedavileri

Kadınların kendine has sorunları ve anatomik farklarına bağlı farklı şikayetleri olduğunu biliyoruz. Peki sık görülen kadın hastalıkları hangileri? Bu hastalıklar ne anlama geliyor, nasıl tedavi ediliyor? Kadınların kendine has yaşadığı sağlık sorunlarının sayısı pek de azımsanacak gibi değil. Ancak bazıları var ki oldukça yaygın bir populasyona hakim. Peki bu yaygın kadın hastalıkları hakkında daha fazla bilgi edinmek istemez misiniz?

Adet Düzensizleri: Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

Üreme çağına erişmiş olan kadınlar için regl döneminin sıklığı 21 ila 35 gün aralığında olmalıdır. Bu günleri aşan sıklık değişimleri anormal kabul edilir. Bu durumda sorunun altında yatan neden bulunmalı ve çocukluktan ergenliğe geçilmesine rağmen düzelip düzelmediğine dikkat edilmelidir.

Zemindeki adet düzensizliği nedeni bulunduğu takdirde uygun hormon tedavisi uygulanmalı, daha ciddi vakalar için cerrahiye başvurulmalıdır. İlaç tedavileri genelde yeterli olmakla birlikte tedaviyi yaş kriteri de etkilemektedir.

Vajinal Akıntı: Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

Genelde enfeksiyon ya da mantar ve bakteri gibi mikroorganizmalara bağlı gelişen vajinal akıntı sorunu için hijyen oldukça önemlidir. Antibakteriyel ilaçlar ile tedavi uygulanmakta, bu süreçte florayı düzenleme amacıyla beslenmeye dikkat edilmektedir.

Çikolata Kistleri: Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

Bir diğer adı endometriozis olan çikolata kistleri için rahim içini kaplaması gereken dokunun bu bölgenin dışında olması şeklinde bir tanımlama yapılmaktadır. Ağrı ve kısırlık ise bu sorunun yol açtığı en belirgin etkiler. Ancak bu rahatsızlık belirti vermeyebilir.

Bu durum karşısında hastaları doktorlar düzenli olarak ultrason ve muayene ile gözlemlemeyi tercih etmekte, gerekli görüldüğünde kamera ile izleme, kan testi ya da biyopsi istenebilmektedir. Tedavisi için hormon içerikli ya da hormonsuz ilaçlar, laparoskopi ve laparotomi gibi cerrahi yöntemler ya da alternatif tıp, fizyoterapi gibi ek destek tercih edilmektedir.

Miyomlar: Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

İyi huylu tümörler olarak bildiğimiz miyomlar, genelde 35-45 yaş aralığında görülmekte, gebelikte büyüyüp, lohusalıkta küçülmektedir. Tedavi hastanın yaşı, şikayetlerinin derecesi, miyomun özelliklerine göre değişmektedir. Hormon tedavisi, sakıncası yoksa gebelik ve emzirme, miyomun cerrahi ile alınması gibi farklı tedaviler uygulanabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz