Pazartesi, Ağustos 15, 2022

Sezen Özol – Kurtuluş Savaşçıları Kitap Özeti

kurtuluş savaşçıları

KİTABIN ADI : KURTULUŞ SAVAŞÇILARI
KİTABIN YAZARI : SEZEN ÖZOL
YAYIN EVİ : KASTAŞ YAYIN EVİ
BASIM YILI : 1999
Kitabın Konusu: Kurtuluş savaşında cephedeki olaylar.

Kitabın Özeti

İbrahim Ağa 1914’deki genel seferberlikte askere alınmıştır. Sırasıyla Çanakkale Filistin muharebelerinde bulunmuş akıllı ve sevilen bir posta çavuşudur. İnönü savaşları ile askerin morali ve kurtuluşa olan inancı artar. Daha sonra Yunanlılar, takviye güçlerle, Kütahya-Eskişehir hattını ele geçirirler. Kütahya ve Eskişehirin düşmesinden sonra, cephede genel bir huzursuzluk ve bozgun havası vardır ancak Mustafa Kemal Paşa ve arkadaşlarının güzel yönetimiyle durum düzeltilir ve Sakaya savaşı ile düşmanın taarruz gücü kırılır, bu arada çok kayıp verilmiş ve bunalımlı günler yaşanmaktadır.

Büyük taarruz ile düşmana son ve ölümcül darbe indirilerek, izmir de denize dökülmüştür. Yunanlılar çekilirken de, insanlığa yakışmayan katliamlar yaparlar. İbrahim ağa köydeki nişanlısına sürekli mektup yazarak hasretini gidermeğe çalışmaktadır. Bu mektuplarda cephedeki durumdan da bahseder ve ondan, anlattığı olayları çevresindekilere de anlatmasını isteyerek halkın kurtuluş savaşını anlamasını ve padişahın yalanlarına inanmamalarını sağlamaya çalışmaktadır.

Kitabın Ana Fikri

Kurtuluşa olan inanç hiç bir zaman bitmez, insan bu sayede her türlü zorluğa göğüs gerebilir.

Kitaptaki Olay ve Şahısların Değerlendirilmesi

İbrahim Ağa akıllı ve vatansever biridir. Seyfi yüzbaşı tabur komutanıdır, askerliği seven ve iyi bir insandır. Kiraz ibrahim ağanın nişanlısıdır, 8 yıldır beklemektedir vatansever, nişanlısını bekleyen örnek bir türk kızıdır.

Kitap Hakkında Görüşler

Kitap, akıcı ve belgesel niteliğindedir. Olaylar içiçe bütünlük sağlanmıştır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz