Salı, Ağustos 16, 2022

Servikal Gebelik, Hamilelik Nasıl Oluşur? Belirtileri Nelerdir?

servikal gebelik

Servikal gebelik ektopik gebeliğin (dış gebeliğin) çok nadir bir formu olup tüm ektopik gebeliklerin %1’den azını oluşturur. Ciddi vajinal kanama nedeniyle hayatı tehdit edebilen bir durumdur. Ancak bu ciddi duruma bağlı hayat kaybı günümüz tedavi yöntemleri ile azalmıştır . Ameliyat ile yapılan tedavi doğurganlığın kaybı ile sonuçlanabildiği için günümüzde daha çok konservatif tedavi yöntemleri ön plana çıkmıştır Bu tedavi yöntemleri; kemoterapi, dilatasyon ve küretajı takiben arteryel embolizasyondur.

Servikal Gebelik, Hamilelik Nasıl Oluşur? Belirtileri Nelerdir?

Servikal gebelik blastositlerin servikal kanal içerisine implantasyonu yani yerleşmesi  olarak tanımlanır Nadir olmakla birlikte ciddi  kan kaybı, doğurganlığın  kaybı ve ölümle sonuçlanabildiği için oldukça ciddi bir durumdur. Tipik klinik bulgu erken gebelik veya küretaj sırasında şiddetli asemptomatik uterin kanamadır.

 Servikal Gebeliğin Tanısı Nasıl Konulmaktadır?

Servikal gebelik, yüksek beta HCG düzeyi ve ultrasonografi bulgusu , gerekirse MR ile kolayca tanınabilen bir durumdur. Ancak bazen görünüm radyolojik olarak tümörü taklit edebilmekte ve kesin tanı ancak biyopside gebelik ürünlerinin görülmesi ile konulabilmektedir.

Servikal Gebelikte Tedavi Seçenekleri Nelerdir?

 Cerrahi tedavi yani histerektomi gibi rahimin alınması ameliyatı bazen tanının geç konulabildiği ve şiddetli kanama olduğu durumlarda tek seçenek olmasına rağmen riskli bir ameliyat olabilmektedir. Günümüzde ise özellikle transvaginal ultrasonografi  ile erken tanı konularak konservatif tedavi yöntemleri uygulanabilmektedir .

Vakum küretaj, sistemik veya gebelik kesesi içine metotreksat uygulaması, kese içine lokal KCL enjeksiyonu gibi konservatif yöntemlerde temel sorun işlem sonrası hayatı tehdit eden kanamalardır.

Bu yüzden işlem sonrası kanamayı kontrol etmek için servikal kanal içine foley katater ile tampon, servikse lokal prostoglandin yerleştirilmesi gibi yöntemler kullanılmakta, ancak hastaların önemli bir kısmında kanama cerrahi olarak internal ilyak arter ligasyonu veya histerektomi ile kontrol edilebilmektedir

Anjiyografik uterin arter embolizasyonu servikal gebelik tedavisinde cerrahiye alternatif bir yöntem olup olguların çoğunda kanama kontrolünü sağlar .

Arteryel embolizasyon pelvik hemorajilerin kontrolünde etkin bir yöntemdir. Travma, serviks tümörü gibi patolojilerde kanama kontrolünü sağlaması yanında, servikal gebelik tedavisinde de önemli bir yere sahiptir.

Canlı servikal gebelik bulunan olgularda küretaj veya metotrakset tedavisi ile arteryel embolizasyon kombine edilerek tam kür sağlanırken, bozulmuş servikal gebeliklerde embolizasyon tek başına tedavide yeterli olabilecek bir yöntemdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz