Çarşamba, Ağustos 10, 2022

Semizotu Kaç Kaloridir? Semizotunun Kalorisi Nedir?

Anavatanı Hindistan olan semizotu, çiğ ya da pişirilerek tüketilebilen bir bitkidir. Sahip olduğu Omega3 yağ asidi, merkezi sinir sisteminin sağlığı açısından gerekli bir doymamış yağ asidi olduğu gibi hücre ve kan sağlığı açısından da oldukça faydalı, kansere karşı koruma sağlayan bir kimyasaldır.

Semizotu, sindirim yollarının sağlıklı ve düzenli bir şekilde işlemesinde yardımcı olmaktadır.Sindirim rahatsızlıklarında çok faydalıdır.

Çiğ Semizotunun Kalori Değerleri

Semizotu çiğ olarak tüketilebilen bir gıda olsa da daha çok salatada ya da yoğurtlu olarak tüketilmektedir. Semiz otunda çok düşük bir kalori vardır. Çiğ semizotunun 100 gramında 15 kalori bulunmaktadır.

Semizotu ile Yapılan Yemeklerin Kalori Değerleri

Bir porsiyonu yaklaşık 175 gram semizotu ile hazırlanan ve az miktarda beyaz pirinç içeren, zeytinyağlı semizotu yemeğinde 140-150 kalori bulunmaktadır. 

Semizotunun çiğ olarak yoğurt ve çok az zeytinyağı ile karıştırılarak hazırlandığı salatanın bir yemek kaşığında 15 kalori bulunmaktadır. Bir tabak yoğurtlu semizotu salatasının bir porsiyonu için 125 gram semizotu ve iki çorba kaşığı yoğurt ile çok az miktarda zeytinyağı kullanıldığı düşünülürse; yoğurtlu semizotunun bir porsiyonu yaklaşık 140 kaloridir.

Tepeleme olarak dört-beş çorba kaşığı kırmalı semizotu yemeğinde yaklaşık 90-100 kalori vardır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz