Pazartesi, Ağustos 8, 2022

Semizotu Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

100 gramında sadece 16 kalori bulunan semizotu diyet listelerinde sıklıkla bulunan bir bitki olmasının yanında sağlık açısından da birçok faydaya sahiptir. Çünkü 100 gram semizotu; 1 adet portakalın üçte biri kadar C vitamini, 100 gram ıspanakla eşdeğer demir oranı ve zengin vitamin ve mineral değerlerine sahiptir. Ayrıca semizotu diğer sebze ve meyvelerden daha yüksek omega-3 yağ asidine sahip ve antioksidan yönünden de oldukça zengindir.

Kalp Hastalıklarını Engellemektedir

Vücudumuzda üretilemeyip bitkilerden hazır olarak alınan omega-3 vücudumuzdaki trigliseridleri düşürerek semizotunun kalp ve damar hastalıklarını engellemesini sağlamaktadır.

Kilo Vermeye Yardımcı Olmaktadır

Özellikle yeşil salatalara katılarak yenen semizotu şeker hastalarında susuzluğu engellemekte ve kilo vermeye oldukça yardımcı olmaktadır.

Kanı Temizlemektedir

Sigara kullanımı, çeşitli hastalıklar vb. durumlarda kanı temizleme semizotunun faydaları arasında bulunmaktadır. Çünkü semizotu kanın içinde bulunan ürenin ve mikropların atılmasına yardımcı olmakta ve böbrek kumu ve taşı dökme konusunda iyi gelmektedir.

Kabızlığa İyi Gelir

Semizotu yoğun lif miktarına sahip bir bitki olduğundan dolayı sindirimi kolaylaştırmakta ve kabızlığa iyi gelmektedir. Ayrıca bir önceki maddede belirttiğimiz kanı temizleme özelliği sayesinde sindirime yardımcı olmak semizotunun faydaları arasındadır.

Ağrılara İyi Gelmektedir

Semizotu bedendeki tüm ağrılara karşı doğal bir ağrı kesici görevi görmektedir. Ayrıca gut hastalığının tedavisinde sıklıkla kullanılmaktadır.

Sakinleştirici Etkiye Sahiptir

Genel olarak bitkiler ve çeşitli bitkisel çaylar sakinleştirici etkiye sahip olmaktadır. Semizotu ise özellikle sinir krizlerini engelleme, beyin yorgunluğunu geçirme ve sakinleştirme yönünden çok iyi etkiye sahip bir bitkidir.

Demir Eksikliğine İyi Gelir

Makalenin başında belirttiğimiz gibi semizotu neredeyse ıspanak ile aynı düzeyde demir yoğunluğuna sahip olduğu için demir eksikliği görülen kişiler tarafından tercih edilmelidir. Demir eksikliği başta halsizlikle kendini gösterip ardından birçok hastalığa sebep olabilmektedir. Bu sebeple demir eksikliği gören kişiler semizotunun faydalarından nasiplenmelidirler.

Vücuttaki Oksijen Miktarını Arttırır

Semizotunun bir diğer mucizevi faydası ise kanı temizleme özelliği sayesinde kan hücrelerinde taşınan oksijen miktarının artmasına yardımcı olmaktadır. Kan hücreleri temizlendiği zaman daha hızlı şekilde çoğalmakta ve vücuttaki kan miktarını yükseltmesi de semizotunun faydaları arasında bulunmaktadır. Aynı zamanda kanda taşınan oksijen miktarında artış görüldüğünde akciğerlerin kendini onarması hızlı olmakta ve akciğer hastalıkları semizotu sayesinde iyileşmektedir. Akciğerlerin onarımı sağlanıp daha hızlı çalışması gerçekleştiğinde ise vücudumuzun tüm organları daha sağlıklı bir hale gelmektedir.

Kansere Karşı Faydalıdır

Semizotu yoğun C ve A vitamini içerdiğinden dolayı ve antioksidan yönünden aşırı derecede zengin olduğu için vücudun bağışıklık sistemini son derece güçlendirmektedir. Bağışıklık sistemi semizotunun faydaları sayesinde güçlenen bir vücut ise kanserlere karşı daha etkili şekilde kendini savunabilmektedir. Bu sebeple düzenli semizotu tüketmek sizin için doğal bir kalkan görevi üstlenecektir.

Semizotu Neden Bu Kadar Faydalı?

Semizotunun oldukça faydalı olması ve birçok hastalığa iyi gelmesinin sırrı içinde bulunan maddelerden kaynaklanmaktadır. Çünkü 100 gr semizotu içinde; protein, A, C ve B6 vitaminleri, riboflavin, folat, niasin, demir, kalsiyum, fosfor, magnezyum, potasyum, selenyum ve manganez bulunmaktadır. Üstelik tüm bu maddeler semizotunun sadece 6.1 gramında bulunmaktadır. Çünkü semizotunun kalan 93,9 gramı sudur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Buhur Yağının Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Buhur öz yağının sağlık yararları; antiseptik, dezenfektan, büzücü, gaz giderici, sikatrizan, sindirim, diüretik, adet söktürücü, balgam söktürücü, yatıştırıcı, tonik ve yara iyileştirici özelliklerine bağlanabilir....