sefiller

Victor Hugo Dünyaca ünlü Fransız yazarı Victor Hugo, 1802-1885 yılları arasında yaşamıştır. Hugo aynı zamanda roman ve oyunlarının yanısıra şiirleri de bugün Fransa’ da beğeni ile okunan bir şairdir.

Sefiller Romanı Hakkında

Sefiller, Victor Hugo’ nun Jean Valjean isimli kahraman aracılığı ile siyasi donanımını paylaşarak, adil bir devlet anlayışı paralelinde adaletsizliği işlediği ve döneminin siyaset arenasını tartıştığı eseridir.

Sefiller Özeti

Sefiller, kitabının aslı beş ciltlik bir kitaptır. Fakat kitabın temel konusu bağlamında yayınevleri tarafından özet baskıları hazırlanmıştır. Sefiller romanının ana konusu, Jean Valjean isimli kahramanın yaşam hikayesidir. Bu yaşam öyküsü paralelinde onunla ilişkili çok sayıda kahramana odaklansa da romanın merkezi Jean’ in 1815 Paris’ inde kefalet parasını ödemek için katlandığı mücadeleyi ve onun özgürlük yolculuğunu konu edinir.

Sefiller aslında tarihi  bir romandır. Bir devrin Fransa’ sının panoramasını sunar. Bu açıdan Avrupa tarihi açısından oldukça değerli bir best sellerdir. Bunun yanında insanı, toplumsal bir varlık olarak psikolojik boyutları ile başarı ile ele alır. Sosyal sorunların insanların iç dünyalarında yarattığı çalkantıları oldukça güçlü bir şekilde işleyebilen bir eserdir.

Jean Valjean, romanın başında ahlaki kusurları ile ele alınır. Yaşadığı ağır hayat deneyimi, onu suç işlemeye iter. Küçük yaşlardan yetim kalan ve gençliğinde ablası ile çocuklarına bakmak zorunda kalan Jean, hırsızlık yapmaktadır ve bir gün ekmek çalma suçundan hapis cezası alır.

Uzun yıllarını sürgünde geçirir fakat özgür kaldıktan sonra sığındığı papazın evinde yine hırsızlık yapar. Kısa süre kimlik değiştirir ve sahte kimlikle bir kasabada belediye başkanlığı yapar ancak gerçek kimliği ortaya çıktığında sürgün edilir. Jean Valejean, sürgün yerine gönderilirken geçirdiği bir deviz kazası sonrası özgürlüğüne kavuşur. Ve romanın bu bölümünden itibaren Jean Valejean için bir kaçışın öyküsü başlar.

Aslında bu kaçış aslında onu erdemli olmayı öğretecek bir yolculuğa çıkartacaktır. Roman Jean Valjean’ ın bu kaçışta ismini değiştirerek, yeni bir kimlikle, çeşitli insanların yanında, aşk, tutku, merhamet, adalet kavramlarını sorguladığı bir hayat yaşar.
Roman Jean Valjean’ ın ölümü işle sona erer.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz